Wykład popularno-naukowy: Nutrigenomika i nutrigenetyka – nowe narzędzia dietetyka

Zapraszamy na drugą edycję wykładu popularno-naukowego w ramach serii:

Sekrety natury

Kto?
dr inż. Tomasz Czernecki
(Katedra Biotechnologii, Żywienia Człowieka i Towaroznawstwa Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie)

Co?
NUTRIGENOMIKA I NUTRIGENETYKA – NOWE NARZĘDZIA DIETETYKA.

Kiedy?
19 kwietnia 2018 roku (czwartek), godz. 13.30

Gdzie?
Biblioteka Główna Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Akademicka 15, sala 418

Genetyka to nauka w której dokonał się prawdziwy przełom. Dzięki temu wychodzi ona z murów uniwersytetu i wkracza do codziennego życia. Dynamicznie rozwijają się również nowe obszary genetyki jak nutrigenomika czy nutrigenetyka. Agenda wykładu obejmie m.in. podstawowe informacje o genomie, budowie i działaniu genów, zmienności genetycznej. Przedstawione zostaną przykłady markerów genetycznych wykorzystywanych w nutrigenetyce i nutrigenomice, a także sposób interpretacji wyników badania genetycznego. Omówiony zostanie również związek między badaniami genetycznymi i badaniami biochemicznymi. Jako zwieńczenie wykładu przedstawiony będzie przykład interwencji dietetycznej z wykorzystaniem informacji płynących z badań genetycznych (studium przypadku).
Będzie to wykład o życiu i sposobach regulacji naszego metabolizmu.