O komputerach pokładowych w maszynach rolniczych opowiada dr hab. Halina Pawlak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie – “Fakt”

Wnętrza traktorów przypominają obecnie kabiny futurystycznych statków kosmicznych rodem ze "Star Treka", a powojenny plakat kojarzony z hasłem "Kobiety na traktory(link)" nabiera nowego wymiaru.

Magdalena Figur – dziewczyna z plakatu – wyrobiłaby teraz 1000% normy, zasiadając we współczesnej maszynie.

Dr hab. Halina Pawlak, kierownik Zakładu Ergonomii na Wydziale Inżynierii Produkcji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie informuje w rozmowie z "Faktem", że komputery pokładowe są ważnym udogodnieniem w nowoczesnych maszynach rolniczych, kabiny są odpowiednio wyciszone – eliminując ryzyko uszkodzenia słuchu, a wibracje amortyzuje odpowiedni fotel. Chodzi także o zmianę złych przyzwyczajeń i poprawę bezpieczeństwa pracy na roli.

Meritum badań jest przeprowadzanie odpowiednich testów symulujących zachowanie operatora w modelu 3D maszyny, następnie buduje sie prototyp testowany w różnych warunkach.

Więcej informacji w poniższym artykule: