Nadanie tytułu doktora honoris causa Profesorowi Stanisławowi Winiarczykowi
Uprzejmie informujemy, że dnia 18 września 2017 r. na Lwowskim Narodowym Uniwersytecie Medycyny Weterynaryjnej i Biotechnologii im. S. Grzyckiego we Lwowie, odbędzie się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa tej Uczelni profesorowi Stanisławowi Winiarczykowi.
Prof. dr hab. Stanisław Winiarczyk
Urodzony 12 lutego 1956 r. w Przemyślu. Absolwent Wydziału Weterynarii Akademii Rolniczej w Lublinie. Od października 1980 r. asystent stażysta w Klinice Chorób Zakaźnych Zwierząt tej uczelni, następnie starszy asystent (1982), adiunkt (1989), dr hab. (1995), profesor nadzwyczajny (1999), profesor zwyczajny (2007). Tytuł profesora nauk weterynaryjnych uzyskał w 2002 r.
Kierownik Katedry Epizootiologii i Kliniki Chorób Zakaźnych od 1 grudnia 2006 r. Prodziekan ds. klinicznych dwu kadencji: 2002–2005 i 2005–2008, od września 2008 r. dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.
Uznany w kraju i za granicą specjalista z zakresu chorób psów i kotów oraz epizootiologii i administracji weterynaryjnej. Krajowy kierownik specjalizacji choroby psów i kotów w Komisji ds. Specjalizacji Lekarzy Weterynarii. Wiceprezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej IV i V kadencji w latach 2005–2013. Obecnie przewodniczący Komisji ds. Współpracy z Zagranicą. Od 2005 r. reprezentuje samorząd krajowy w Zgromadzeniu Ogólnym Europejskiej Federacji Lekarzy Weterynarii (Federation of Veterinarians of Europe). Przewodniczący Rady Programowej czasopisma „Życie Weterynaryjne”. Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych od 2008 r. oraz członek Komitetu Nauk Weterynaryjnych PAN od 2012 r.
Odbył liczne staże w kraju i za granicą, w tym: długoterminowe staże naukowe w Institute for Animal Health w Wielkiej Brytanii, na Uniwersytecie Iowa w Ames (USA) oraz na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej w Uppsali (Szwecja), gdzie prowadził wykłady dla studentów, a także krótkoterminowe – w University of Veterinary Medicine w Wiedniu, University of Helsinki, Ecole Nationale Veterinaire de Lyon, Faculty of Veterinary Medicine w Turynie.
W ostatnich latach kierownik lub główny wykonawca dużych projektów badawczych finansowanych przez Komitet Badań Naukowych i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Efektem realizacji tych badań było utworzenie w macierzystej jednostce nowoczesnej kliniki i zaplecza laboratoryjnego, umożliwiającego prowadzenie zajęć dydaktycznych i badań nad chorobami zakaźnymi zwierząt oraz nad bezpieczeństwem i skutecznością kliniczną produktów leczniczych z wykorzystaniem najnowszych technologii biologii molekularnej, proteomiki, bakteriologii i wirusologii.
Promotor 9 przewodów doktorskich, recenzent dorobku naukowego kandydatów do tytułu profesora, stopnia doktora i doktora habilitowanego. Autor lub współautor ponad 190 indeksowanych prac naukowych oraz 4 książek.
Współautor i realizator harmonizacji programu nauczania na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej w Lublinie z dyrektywą EU w ramach europejskiego grantu Joint European Project, TEMPUS-PHARE „Harmonization of the curriculum content of the Faculty of Veterinary Medicine in Lublin in the context EU directives”. Inicjator i realizator budowy wiwarium oraz rozbudowy klinik Wydziału Medycyny Weterynaryjnej w ramach projektu „Innowacyjne Centrum Patologii i Terapii Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie”. Twórca idei współpracy instytucjonalnej pomiędzy Wydziałem Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie a Lwowskim Narodowym Uniwersytetem Medycyny Weterynaryjnej i Biotechnologii w ramach projektu współpracy transgranicznej pt. „Utworzenie Weterynaryjnej Szkoły Zaawansowanych Technik Diagnostycznych wraz ze specjalistycznymi laboratoriami”.
Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.