Zajęcia terenowe w Ośrodku rehabilitacji zwierząt Poleskiego PN dla studentów kierunku Pielęgnacja zwierząt i animaloterapia

Dnia 8 maja studenci kierunku Pielęgnacja zwierząt i animaloterapia uczestniczyli w zajęciach terenowych z przedmiotu Ośrodki rehabilitacji zwierząt prowadzonego przez pracowników Katedry Etologii Zwierząt i Łowiectwa: dr hab. Mariana Flisa prof. uczelni i dr Mariusza Wójcika.

Zajęcia zrealizowane zostały na terenie Poleskiego Parku Narodowego. W ich ramach studenci odwiedzili Ośrodek Ochrony Żółwia Błotnego w siedzibie Dyrekcji  Parku, w którym przetrzymywane są młode żółwie przeznaczone do wypuszczania do środowiska. Studenci zapoznali się z metodami ochrony tego gatunku na obszarze parku.

Następnie studenci odwiedzili Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Poleskiego Parku w Załuczu Starym, gdzie zapoznali się z rehabilitantami ośrodka i sposobami opieki. Obecnie najliczniejsze w ośrodku są bociany białe, sowy oraz ptaki szponiaste np. błotniaki stawowe, myszołowy i pustułki, ponadto obecny był bocian czarny i żuraw. Na terenie ośrodka ponownie można było spotkać żółwie błotne, tym razem w środowisku, które stanowiło oczko wodne. Studenci zapoznali się z formami ochrony w parku oraz jego historią zwiedzając Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny parku. Na zakończenie zajęć studenci spędzili czas przy przy ognisku oraz zwiedzili tereny okolic jeziora Łukie, wędrując ścieżką „Spławy”.

Dziękujemy Dyrekcji Poleskiego Parku za możliwość zrealizowania zajęć terenowych na terenie parku, pracownikom, a w szczególności panu Radosławowi Olszewskiemu za merytoryczne przekazywanie wiedzy.

Fot. 1. Wizyta w pomieszczeniach Ośrodka Ochrony Żółwia Błotnego

Fot. 2. Bociany w Ośrodku rehabilitacji zwierząt Poleskiego Parku Narodowego

Fot. 3. Wizyta w Ośrodku rehabilitacji zwierząt Poleskiego Parku Narodowego

Fot. 4. Wizyta w Ośrodku rehabilitacji zwierząt Poleskiego Parku Narodowego

Fot. 5. Bocian czarny w Ośrodku rehabilitacji zwierząt Poleskiego Parku Narodowego

Fot. 6. Wizyta w Ośrodku rehabilitacji zwierząt Poleskiego Parku Narodowego, woliera ptaków.

Fot. 7. Wizyta w Ośrodku rehabilitacji zwierząt Poleskiego Parku Narodowego, błotniak stawowy.

Fot. 8. Oczko wodne dla żółwi błotnych w Ośrodku rehabilitacji zwierząt Poleskiego Parku Narodowego.

Fot. 9. Żółwie błotne w oczko wodnym w Ośrodku rehabilitacji zwierząt Poleskiego Parku Narodowego.

Fot. 10. Przystanek nad Jeziorem Łukie w ramach zwiedzania ścieżki przyrodniczej “Spławy” w Poleskim Parku Narodowym.