Wyjazdy terenowe studentów zootechniki – Motycz, Ludwinów – udane zakończenie semestru
07.06.2024 r. studenci kierunku Zootechnika 1 i 2 roku, 2 stopnia specjalności Bioinżynieria i marketing pasz wraz z prof. dr hab. Renatą Klebaniuk i mgr inż. Justyną Widz byli na wyjeździe terenowym w ekologicznym gospodarstwie rolnym „Pod Kasztanem” w Ludwinowie na pojezierzu łęczyńsko- włodawskim, specjalizującym się w hodowli bydła mlecznego i przetwórstwie mleka. Jest to rodzinne gospodarstwo, posiadające certyfikat ekologiczny oraz certyfikację ekologiczną na przetwórstwo. Studenci zostali zapoznani m.in. z procesem produkcyjnym masła, śmietany, twarogów i serów dojrzewających, jak również poznali praktyczne aspekty hodowli bydła mlecznego.
10.06.2024 r. studenci kierunku Zootechnika oraz członkowie Koła Naukowego Żywienia Zwierząt i Bromatologii wraz z dr. inż. Maciejem Bąkowskim mieli okazję uczestniczyć w wyjeździe terenowym zorganizowanym do Wytwórni Koncentratów i Mieszanek Paszowych “AGROPOL” mającej swoją siedzibę w Motyczu k. Lublina.
Wytwórnia Koncentratów i Mieszanek Paszowych AGROPOL s.j. w Motyczu prowadzi działalność na rynku paszowym od 1991 roku. Powstała na bazie Zakładu Doświadczalnego Centralnego Laboratorium Przemysłu Paszowego w Lublinie. Dobre tradycje kontynuuje do dnia dzisiejszego. Jest znana w Polsce i za granicą. Prowadzi współpracę z wieloma jednostkami badawczymi, samodzielnymi instytutami oraz uniwersytetami zajmującymi się problematyką żywienia zwierząt. Produkuje mieszanki paszowe doświadczalne i specjalistyczne. Produkcja odbywa się w oparciu o nowoczesną technologię. Firma ma wdrożony system HACCP oraz ISO 9001:2008
Wyjazdy terenowe stanowiły doskonałą okazję do zdobycia wiedzy praktycznej dotyczącej pracy w wytwórni koncentratów i mieszanek paszowych jak również nawiązania kontaktów ze specjalistami pracującymi w branży związanej z hodowlą bydła mlecznego i przetwórstwie mleka. Dodatkowo wyjazdy pozwoliły na integrację studentów różnych roczników oraz wymianę doświadczeń. Z całą pewnością studenci oczekują kolejnych tego typu terenówek, które również będą organizowane przez pracowników Instytutu Żywienia Zwierząt i Bromatologii w kolejnych semestrach.
Tekst: dr inż. Maciej Bąkowski