Wizyta w Sejmie przedstawicieli naszego Wydziału

W dniu 30.01.2025 roku przedstawiciele naszego Wydziału prof. dr hab. Andrzej Jakubczak oraz dr inż. Kamil Drabik z Instytutu Biologicznych Podstaw Produkcji Zwierzęcej brali udział w publicznej debacie dotyczącej obywatelskiego projektu zmian w ustawie o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw z nią związanych. Przedstawiciele naszego Wydziału przekazali wątpliwości środowiska akademickiego dotyczące zapisów we wspomnianym projekcie. W ujęciu generalnym przedstawione postulaty były zgodne z opinią środowiska naukowego zrzeszonego w Komitecie Nauk Zootechnicznych i Akwakultury, Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego i innych.
Kwestie poruszane przez komitety i organizacje naukowe dotyczyły m.in. zmian definicji zwierzęcia domowego, wprowadzenia terminu „kot wolnobytujący” , czy też obostrzeń dotyczących obowiązku zapewnienia ruchu zwierzętom domowym poza miejscem ich utrzymania, nie zwracając uwagi na przynależność gatunkową. Projekt zakładał także obowiązek kastracji zwierząt, które nie zostają włączone do programu hodowlanego, nie uwzględniając jednocześnie czynników mogących wpływać negatywnie na możliwość wykonania zabiegu oraz odbierając możliwość stosowania metod alternatywnych wskazanych przez lekarza weterynarii. Kontrowersje wzbudziły również zapisy dotyczące użytkowania urządzeń elektrycznych w chowie i hodowli zwierząt czy znaczącego ograniczenia wykorzystania uwięzi, również w przypadku kiedy jej zastosowanie ma na celu szkolenie lub wykonywanie procedur przez lekarza weterynarii. Duże zaniepokojenie środowiska wzbudził również znaczny wzrost uprawnień organizacji pozarządowych.
Przedstawiciele UP w Lublinie zwrócili uwagę na zapisy umożliwiające odebranie zwierząt osobom, co do których postępowanie w sprawie niewłaściwego traktowania zostało umorzone, a więc nie wykazano znamion czynu zabronionego. Funkcjonujące zapisy umożliwiłyby dalsze restrykcje w tym odebranie zwierząt, co nie tylko naruszałoby dobrostan zwierząt i ich właścicieli, ale też było naruszeniem fundamentalnego dla systemu prawnego domniemania niewinności. Ponadto poruszone zostały kwestie związane z utworzeniem centralnych rejestrów hodowlanych i potencjalnym negatywnym skutkom jakie niesie ze sobą dostęp do tego typu danych. Co więcej wskazano również rolę zootechników jako osób posiadających odpowiednie kompetencje do prowadzenia nadzoru nad chowem i hodowlą zwierząt, które w projekcie nie zostały w żaden sposób poruszone.
Stanowisko przedstawione przez reprezentantów UP w Lublinie było zgodne z ogólnym odzewem ze strony środowiska naukowego reprezentowanego przez Komitet Nauk Zootechnicznych i Akwakultury PAN, Polskie Towarzystwo Zootechniczne czy Komitet Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN. Taka jednomyślność wielu zespołów wskazuje na konieczność interwencji społeczności naukowej w sprawach, które mogą finalnie wpłynąć negatywnie na rozwój szeroko rozumianych nauk o zwierzętach.