Wizyta dr Mai Makagon na naszej uczelni
Z przyjemnością informujemy, że na zaproszenie dr Wandy Krupy z Katedry Etologii Zwierząt i Łowiectwa, gościliśmy dr Maję Makagon, wybitnego naukowca z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis. Dr Makagon jest specjalistką w dziedzinie dobrostanu zwierząt i bioetyki, a także współprowadzi kursy dotyczące behawioru zwierząt i komunikacji.
Gościa z za oceanu powitał kierownik Katedry Etologii Zwierząt i Łowiectwa dr hab. lek. wet. Mirosław Karpiński profesor uczelni oraz kierownicy Zakładów wchodzących w skład Katedry, dr hab. inż. Marian Flis profesor uczelni i dr hab. inż. Katarzyna Tajchman profesor uczelni.
W imieniu władz Wydziału Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki słowa powitania i symboliczny album ilustrujący tradycje i teraźniejszość naszego wydziału wręczył Prodziekan prof. dr hab. Andrzej Junkuszew
Do udziału w spotkaniu dołączyli członkowie Lubelskiego Koła Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego. Podczas rozmów dr Makagon podzieliła się z nami wiedzą na temat funkcjonowania jej laboratorium – Makagon Lab. Jej zainteresowania naukowe obejmują szerokie spektrum gatunków, w tym kojoty, delfiny, słonie, a nawet ludzi. Aktualnie jej laboratorium koncentruje się na badaniach dotyczących poszukiwania powiązań pomiędzy warunkami utrzymania drobiu i behawiorem oraz poziomem dobrostanu. Dr Makagon od wielu lat współpracuje z Uniwersytetem w Rzeszowie, gdzie prowadzi kurs „Equine Welfare and Management”.
Spotkanie odbyło się w swobodnej atmosferze, sprzyjającej wymianie doświadczeń i poglądów. Dyskutowaliśmy także na temat różnic w systemie edukacji w Polsce i USA i odmiennego podejścia do nauki i finansowania badań w obu krajach. Ważnym punktem rozmów była również możliwość dalszej współpracy pomiędzy pracownikami Katedry Etologii Zwierząt i Łowiectwa oraz Wydziałem Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki a Makagon Lab.
Wizyta dr Mai Makagon była nie tylko okazją do poznania jej dorobku naukowego, ale także do nawiązania cennych kontaktów i otwarcia drzwi do przyszłych wspólnych projektów badawczych. Mamy nadzieję, że wymiana doświadczeń i wiedzy przyczyni się do dalszego rozwoju badań nad dobrostanem zwierząt.
Serdecznie dziękujemy dr Mai Makagon za inspirujące spotkanie i czekamy na kolejne wspólne inicjatywy!