Warsztaty z izolacji DNA dla IX LO w Lublinie

W dniu 27.04.2023 r. uczniowie 2 klasy z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lublinie pod opieką Pani mgr Joanny Doroszuk uczestniczyli w warsztatach z izolacji DNA organizowanych przez mgra Krzysztofa Kowala i dr Angelikę Tkaczyk-Wlizło z Instytutu Biologicznych Podstaw Produkcji Zwierzęcej Wydziału Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki oraz Członków Studenckiego Koła Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki Sekcji Genetyki Zwierząt, której opiekunami są prof. dr hab. Brygida Ślaska oraz dr Angelika Tkaczyk-Wlizło.

Uczniowie mieli okazję zapoznać się ze specyfiką pracy w laboratorium biologii molekularnej. Wprawnie posługiwali się mikropipetami automatycznymi odmierzając specjalistyczne odczynniki niezbędne do ekstrakcji kwasu deoksyrybonuleinowego z materiału biologicznego zwierząt. Ich pracę czujnie nadzorowali i wspomagali doświadczeni Studenci należący do Sekcji Genetyki Zwierząt.

Uczniowie poznali rolę procesu izolacji DNA w badaniach genetycznych stanowiącą uzupełnienie wiedzy z zajęć biologii oraz pozwalającą na zrozumienie aspektów praktyki laboratoriów diagnostycznych.

Warsztaty pozwoliły uczniom na poznanie Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie „od kuchni” oraz charakteru zajęć laboratoryjnych będących częścią programów studiów na uczelniach wyższych, co stanowiło interesującą odskocznię od klasycznych zajęć w szkole.

Uczniowie zapoznali się również z bogatą ofertą dydaktyczną naszego Wydziału Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki UP w Lublinie.