V Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych w Lublinie

W dniach 9-10.12.2023 roku w Targach Lublin odbyła się V Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych w Lublinie. Wydarzenie to zorganizowane zostało przez Związek Kynologiczny w Polsce, Oddział Lublin. Przy organizacji wystawy pomagali również pracownicy Katedry Etologii Zwierząt i Łowiectwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. W wystawie wzięło udział ponad 1500 psów, należących do 230 ras ze wszystkich 10 grup FCI. Zwierzęta te były oceniane przez międzynarodową obsadę sędziowską
Była to niepowtarzalna okazja na spotkanie wielu ras, które nie cieszą się w Polsce znaczną popularnością, a także ras nieuznanych przez FCI. Wydarzenie to miało na celu również rozpropagowanie kynologii w świadomości społeczeństwa, jak i popularyzację psów rasowych i etycznego podejścia do hodowli zwierząt. Była to również niepowtarzalna okazja do nawiązania nowych kontaktów i do rozmów z hodowcami.

Dodatkowo, w trakcie wydarzenia zorganizowano pokazy szkolenia psów, takie jak posłuszeństwo, taniec z psem czy agility. Takie formy aktywności z psem nie tylko wykorzystują naturalne predyspozycje tych zwierząt, jak i również pomagają w nawiązaniu silnej więzi z opiekunem. Został zorganizowany również konkurs na przebranie mikołajkowe duetu pies-człowiek.

Na wystawie licznie pojawiły się stoiska związane z branżą zoologiczną, takie jak sklepy zoologiczne i producenci karm, gryzaków czy posłań dla zwierząt, jak i również wystawcy z profesjonalnymi kosmetykami groomerskimi – była to świetna okazja do zaopatrzenia się w produkty codziennego użytku, jak i stworzenie świątecznego upominku dla pupila.

W wystawie brali udział także studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, zarówno czynnie w roli gospodarzy jak i sekretarzy ringów, jak i w ramach zajęć praktycznych na kierunkach studiów: behawiorystyka zwierząt oraz pielęgnacja zwierząt i animaloterapia, co umożliwiło im kontakt z nowym dla części studentów światem hodowców i kynologów.

Kamila Kaszycka

Małgorzata Goleman

Australian silki terrier

Bolonka