Spektrometr ruchliwości jonów z wysokociśnieniowym chromatografem cieczowym (UPLC/QQQ-IMS-IT)

Źródło finansowania: Ministerstwo Edukacji i Nauki

Konkurs: Inwestycje związane z działalnością naukową

Podmiot/podmioty realizujący/realizujące: Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie – inwestycja wyłączna

Kierownik: prof. dr hab. Katarzyna Ognik

Nr projektu: 7229/IA/SP/2021

Okres realizacji: od 2021-07-13 do 2021-12-31

Wartość: 2 300 000,00 zł

Streszczenie:

System hybrydowego spektrometru mas typu potrójny kwadrupol z pułapką jonową oraz przystawką do spektrometrii ruchliwości jonów (ionmobility, IMS) z ultrawysokociśnieniowym chromatografem cieczowym (UPLC/MS/MS). System dedykowany jest do bardzo czułych i wysokorozdzielczych analiz typu LC/MS/MS analitów znajdujących się w złożonych matrycach (np.: krew, mięśnie, narządy wewnętrzne, odchody, owady, susz roślinny, materiał paszowy). Detektor hybrydowy umożliwia jednoczesne wykonywanie analiz jakościowych (z analizą MS3) i ilościowych przy szybkim rozdziale złożonych mieszanin w ultrawysokociśnieniowym chromatografie cieczowym (UPLC). Zakup powyższej konfiguracji umożliwi wykonanie wysokospecjalistycznych i unikalnych analiz w skali kraju. Przystawka ionmobility umożliwia rozróżnianie związków izomerycznych oraz izobarycznych (o różnym składzie pierwiastkowym, ale tej samej masie cząsteczkowej) oraz osiągnięcie progu oznaczalności na poziomie femtogramów, które są wymagane przy analizach związków takich jak hormony, pozostałości środków ochrony roślin, antybiotyków i związków używanych w fałszowaniu żywności. W uwagi na to, że w Polsce zarówno na Uniwersytetach jak i laboratoriach wspomniana aparatura jest unikatowa jak również brak jest przeszkolonego personelu posiadającego umiejętności do obsługi i interpretacji uzyskanych wyników jesteśmy mało konkurencyjni naukowo względem wiodących jednostek naukowych w Europie i świecie. Coraz częściej w wiodących czasopismach istnieje konieczność przedłożenia raportów potwierdzających rzetelność uzyskanych wyników, które są efektem pracy na systemach wysokorozdzielczych. Również EFSA (European Food Safety Authority) oraz inne organizacje opierają swoje rekomendacje na podstawie wyników naukowych uzyskanych na podstawie wyników z LC/MS/MS.