Reportaż dra inż. Krzysztofa Kowala w programie Login: Nauka o badaniach z zakresu genomiki oraz o kierunku Bioinformatyka w biogospodarce

W dniu 2 stycznia 2024 r., w programie Login: Nauka emitowanym na antenie TVP3 Lublin, dra inż. Krzysztof Kowal z Wydziału Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przedstawił interesujące badania z zakresu genomiki.

Prace te są prowadzone pod kierunkiem prof. dr hab. Brygidy Ślaskiej i koncentrują się na identyfikacji oraz charakterystyce zmian w mtDNA w nowotworach złośliwych gruczołu mlekowego u psów. Dzięki grantowi pt: „Identyfikacja i funkcjonalna charakterystyka mutacji mtDNA w nowotworach złośliwych gruczołu mlekowego u psów na podstawie badań genomicznych, epigenomicznych i proteomicznych”, zespół opracował program bioinformatyczny Canis MitoSNP. To innowacyjne narzędzie umożliwia kompleksowe porównywanie sekwencji genomu mitochondrialnego człowieka i psa oraz efektywniejszą identyfikację zmian niesynonimicznych w białkach kodowanych przez mtDNA.

W reportażu został również przedstawiony kierunek Bioinformatyka w biogospodarce, prezentując profil kształcenia oraz perspektywy zawodowe dla przyszłych absolwentów. Kształcenie na tym kierunku przygotowuje specjalistów zdolnych do pracy w dynamicznie rozwijającej się branży „Life Science”, z naciskiem na zastosowanie nowoczesnych narzędzi informatycznych w badaniach biologicznych, rolniczych, weterynaryjnych i medycznych.

Reportaż dra inż. Krzysztofa Kowala podkreśla znaczenie interdyscyplinarnych badań w dziedzinie genomiki i bioinformatyki, a także ich wpływ na rozwój nowoczesnych metod diagnostycznych i terapeutycznych.

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia reportażu: https://www.facebook.com/lublin.tvp/videos/7863785396970786/