25 i 26 maja 2023 roku w Kazimierzu Dolnym odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa „Funkcjonowanie populacji zwierząt dzikich i towarzyszących w zmieniających się uwarunkowaniach środowiskowych i prawnych”, ujmująca zagadnienia z zakresu łowiectwa, ochrony przyrody, zwierząt towarzyszących oraz problematyki chorób zwierząt, jak również szeregu przepisów prawnych dotyczących funkcjonowania opisanych grup zwierząt.

Organizatorem konferencji była Katedra Etologii Zwierząt i Łowiectwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz Sekcja Chowu i Hodowli Zwierzą Towarzyszących i Dzikich Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego. Otwarcia konferencji dokonał dr hab. Mirosław Karpiński, prof. uczelni – kierownik Katedry Etologii Zwierząt i Łowiectwa i przewodniczący sekcji. Następnie głos zabrał dr hab. Marian Flis, prof. uczelni – przewodniczący komitetu organizacyjnego.

Swoją obecnością konferencję zaszczycili Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego prof. dr hab. Krzysztofa Kowalczyk, prodziekan Wydziału Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki prof. dr hab. Andrzej Junkuszew, Emilia Flis,  Wicedyrektor Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych, Tomasz Mizura, Kierownik Oddziału Łowiectwa i Ochrony Gruntów Rolnych Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Andrzej Borowiec, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie,  Arkadiusz Iwaniuk, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, dr hab. Ewa Jastrzębska, prof. UWM , reprezentująca Zarząd PTZ oraz prof. dr hab. Wanda Olech, Przewodnicząca Komitetu Naukowego konferencji.

Po oficjalnym przywitaniu głos zabrała Emilia Flis – Wicedyrektor Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych, która odczytała list gratulacyjny skierowany do uczestników konferencji od Marszałka Województwa Lubelskiego. Głos zabrał także Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Andrzej Borowiec. Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk, w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie tego rodzaju spotkań, a przede wszystkim bardzo duże zróżnicowanie tematyczne konferencji zorganizowanej pod wspólnym mianownikiem i w bardzo profesjonalny sposób połączenie tych elementów.

Konferencja, ze względu na bardzo zróżnicowaną tematykę odbywała się w częściach obejmujących poszczególne grupy tematyczne. Rozpoczęła je sesja dotycząca zwierząt objętych ochroną gatunkową, poprzez zwierzęta łowne i aspekty weterynaryjne zróżnicowanych grup zwierząt, obrady zakończyły referaty dotyczące zwierząt towarzyszących. Na konferencji wygłoszono 28 referatów, przewidziano także sesję posterową, w której zaprezentowano 12 doniesień w formie graficznej. W konferencji wziął udział także prof. Cleve Wynne, z Uniwersytetu Stanowego w Arizonie, który w swoim wystąpieniu poruszył problematykę dzikich psowatych w USA.

Konferencja odbywała się w sposób dynamiczny, a obrady obfitowały w burzliwą i szeroko pojętą dyskusję.

Pierwszego dnia, po zakończeniu obrad, w ramach promocji Lubelszczyzny, odbył się rejs statkiem po Wiśle, ukazujący walory turystyczne okolic Kazimierza Dolnego, Janowca i Mięćmierza, a wieczorem dzięki uprzejmości sponsora – firmy Elite Expeditions uczestnicy mogli degustować dziczyznę.

Na zakończenie konferencji odbyły się warsztaty tematyczne, gdzie poruszana była problematyka dość często zmieniającego się prawa lub braku przepisów, w niektórych aspektach funkcjonowania poszczególnych grup zwierząt. W czasie warsztatów zwrócono także uwagę na fakt braku wspólnych spotkań badaczy z tak dużego zakresu tematycznego.

Honorowy patronat nad konferencją objęli: Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Marszałek Województwa Lubelskiego, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie i Polskie Towarzystwo Zootechniczne.

Sponsorami konferencji byli: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Gugała Materiały Budowalne, Elite Expeditions ze Zwierzyńca,, Geomax – Waldemar Stateczny Producent krówek, Zarząd Lubelskich Parków Krajobrazowych oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Tekst i zdjęcia:  Przewodniczący komitetu organizacyjnego
dr hab. Marian Flis, profesor uczelni