Początek nowego roku akademickiego 2022/2023 w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie uświetniło otwarcie Stacji Badawczej i Ośrodka Dydaktyczno-Szkoleniowego Jeździectwa i Hipoterapii. To wyczekiwana inwestycja zarówno dla społeczności akademickiej, jak i całego środowiska jeździeckiego.
Wydarzenie rozpoczęły okolicznościowe przemówienia JM Rektora UP w Lublinie prof. dr hab. Krzysztofa Kowalczyka, prof. Przemysława Czarnka Ministra Edukacji i Nauki oraz prof. dr hab. Brygidy Ślaskiej, Dziekan Wydziału Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki.
JM Rektor w swoim wystąpieniu podkreślił, że długo wyczekiwana inwestycja powstała dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki, przyczyniając nie tylko do rozwoju Uniwersytetu, ale również miasta oraz województwa. Obiekt będzie służył wszystkim, którzy cenią i wykorzystują konie do różnych celów, od sportowych, edukacyjnych poprzez terapeutyczne i rekreacyjne.
Dziekan Wydziału Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki – prof. dr hab. Brygida Ślaska przybliżyła historię powstania Ośrodka oraz zaprezentowała jego potencjał zarówno dla Uniwersytetu, regionu jak i na arenie międzynarodowej.
O przecięcie wstęgi zostali poproszeni: JM Rektor prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk, Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek, Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Arcybiskup Metropolita Lubelski, Jego Ekscelencja ks. prof. dr hab. Stanisław Budzik, Dziekan Wydziału Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki prof. dr hab. Brygida Ślaska, Dyrektor Departamentu Innowacji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Mateusz Balcerowicz, Prezes Polskiego Związku Jeździeckiego Oskar Szrajer.
Wśród gości honorowych byli również: Prezes Lubelskiego Związku Jeździeckiego Klaudia Dubil, Dyrektor Biura Lubelskiego Związku Hodowców Koni Jacek Kozik, V-ce Prezes Polskiego Związku Hodowców Koni Zenon Podstawski, Prezes Stadniny Koni w Janowie Podlaskim Lucjan Cichosz.
Budynek został podzielony funkcjonalnie na kilka części. Kryta ujeżdżalnia o powierzchni ponad 2000 m², z profesjonalnym podłożem do jazdy konnej, umożliwiająca organizację halowych zawodów jeździeckich rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej. W budynku wydzielona została część dydaktyczna, w której znajduje się multimedialna sala wykładowa, umożliwiająca widok na krytą ujeżdżalnię. Obok zajęć dydaktycznych będą się tu odbywały ogólnopolskie i międzynarodowe halowe zawody jeździeckie w dyscyplinach ujeżdżenie i skoki.
Infrastruktura Centrum i Ośrodka zapewnia również możliwość organizowania zajęć animaloterapeutycznych, wspomagających leczenie oraz rehabilitację dzieci i osób dorosłych z niepełnosprawnościami, przy wykorzystaniu różnych gatunków zwierząt takich jak konie, psy, alpaki i osły.
Po części oficjalnej połączonej ze zwiedzaniem budynku rozpoczął się program artystyczny przygotowany pod kierunkiem prof. dr hab. Iwony Janczarek, Kierownika Katedry Hodowli i Użytkowania Koni.
Pokazy konne rozpoczął zastęp stworzony z blisko 30 koni należących do Katedry Hodowli i Użytkowania Koni oraz pensjonariuszy stacjonujących w Ośrodku Jeździeckim Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Następnie pokaz emocjonującej kaskaderki konnej zaprezentował Apolinarski Group, komentującym był Wiwan Klekis. Po pełnym wrażeń wystąpieniu grupy kaskaderskiej, zaprezentowały się „Konie Motyle” ze stajni For Pleasure. Dwa piękne ogiery czystej krwi arabskiej dosiadane przez Katarzynę Stawiską oraz Annę Majcherczyk, a także tancerka Monica Migliorino wykonały pokaz nawiązujący do stylistyki arabskiej. Jarosław Wierzchowski na klaczy Tara zaprezentował profesjonalny pokaz ujeżdżenia.
Kolejnym punktem programu była prezentacja czterech utytułowanych koni czystej krwi arabskiej ze Stadniny Koni Janów Podlaski, prezentowanych przez Mateusza Tokarskiego, Piotra Dwojaka, Przemysława Majewskiego oraz Bartosza Tokarskiego.
Po drugim wystąpieniu, jeszcze bardziej emocjonującym Apolinarski Group, na zakończenie pokazów konnych wystąpili najmłodsi: 4-latki z przedszkola nr 84 w Lublinie wraz z towarzyszącymi zwierzętami. Dwa zaprzęgi z kucami szetlandzkimi powoziły Elżbieta Wnuk i Wiktoria Janicka, a podziwiać mogliśmy również kuce szetlandzkie prowadzone w ręku, dwa osły, owczarki Australian Kelpi, owczarki Border Colie oraz cztery alpaki.
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP
ul. Akademicka 13
20-950 Lublin
tel. (+ 081) 445-69-91
(+ 081) 445-65-81
(+ 081) 445-66-11