Międzynarodowa konferencja South America Camelid Congress Vienna 2023

Dnia 8 i 9 grudnia 2023 roku na Uniwersytecie Weterynaryjnym w Wiedniu (Vetmeduni) odbył się V Kongres Weterynaryjny – Lamy i Alpaki w Austrii oraz XXV Konferencja British Veterinary Camelid Society pod wspólną nazwą South America Camelid Congress Vienna 2023. Głównym organizatorem wydarzenia był Prof. dr med. vet. Thomas Wittek, który zajmuje się zagadnieniami dotyczącymi zdrowia, profilaktyki i żywienia południowoamerykańskich wielbłądowatych. Będzie on również gościem na przyszłorocznej konferencji poświęconej alpakom w Polsce organizowanej przez Katedrę Etologii Zwierząt i Łowiectwa oraz Instytut Żywienia Zwierząt i Bromatologii na Naszym Uniwersytecie.

W konferencji odbywającej się w Wiedniu z doniesieniem naukowym pt. ,,Behavioural and endocrine indicators in alpaca welfare assessment” uczestniczył zespół badawczy Katedry Etologii Zwierząt i Łowiectwa – dr hab. Monika Budzyńska prof. uczelni oraz mgr inż. Joanna Kapustka. Było to jedyne doniesienie konferencyjne z naszego kraju.

Tematyka konferencji była zróżnicowana od przypadków weterynaryjnych (case study), przez parazytologię i żywienie po dobrostan i behawior. W jednym miejscu spotkało się około 200  przedstawicieli różnorodnych narodowości: Austriacy, Niemcy, Włosi, Węgrzy, Polacy, Brytyjczycy, Amerykanie, Peruwiańczycy, a nawet osoby ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Była to liczebność do tej pory nie spotykana na tego typu konferencji, co podkreślali organizatorzy i regularni uczestnicy. Wszyscy przyjechali w jednym celu – by pogłębiać wiedzę o lamach i alpakach, wymieniać doświadczenia oraz nawiązywać nowe znajomości. Uczestnikami konferencji i prelegentami byli najwybitniejsi naukowcy, których specjalizacją są południowoamerykańskie wielbłądowate, autorzy znanych na całym świecie książek, szczególnie tzw. biblii – ,,Llama and Alpaca Care. Medicine, Surgery, Reproduction, Nutrition and Herd Health”.

Konferencja była wybitnie bogata w tematykę i liczbę głoszonych doniesień (24 doniesienia i 10 wystąpień prelegentów zaproszonych), jak również była doskonale rozplanowana i przeprowadzona. Atmosfera była pełna życzliwości, humoru i merytorycznej dyskusji na wysokim poziomie. Uczestniczki z pewnością wykorzystają zdobytą wiedzę w dalszej pracy naukowej, a nowo nawiązane kontakty zaowocują międzynarodową współpracą w przyszłości.

 

Od lewej: mgr inż. Joanna Kapustka, prof. dr med. vet. Thomas Wittek, dr hab. Monika Budzyńska prof. uczelni