IV Konferencja Naukowa pt. „Ergonomia, bezpieczeństwo i higiena pracy w praktyce”

24 listopada 2023 roku w Auli Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbyła się IV Konferencja Naukowa pt. „ERGONOMIA, BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY W PRAKTYCE”. Konferencja zorganizowana została przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie (Wydział Nauk o Zwierzętach i Biogospodraki oraz Wydział Inżynierii Produkcji) oraz Stowarzyszenie Pracowników Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, oddział w Lublinie. Konferencja była objęta patronatem JM Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie Pana prof. dr hab. dr h.c. Krzysztofa Kowalczyka

 

Jej głównym celem była promocja innowacyjnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa pracy, ergonomii stanowisk pracy, a przede wszystkim bezpieczeństwa i higieny pracy w nawiązaniu do praktycznych rozwiązań. Konferencja była połączona z 30-leciem działalności Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Pracowników Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Uroczystość zgromadziła ponad 100 uczestników, reprezentowanych przez studentów, pracowników lubelskich uczelni, członków Stowarzyszenia Pracowników Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy a także przedstawicieli Państwowej Inspekcji Pracy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Centralnego Instytutu Pracy PIB w Warszawie oraz Lubelskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Ergonomicznego.

W sesji plenarnej Konferencji wystąpili przedstawiciele instytucji związanych z bezpieczeństwem pracowników (PIP), ubezpieczeniami społecznymi (ZUS i KRUS), a także instytucjami naukowymi (CIOP i UP w Lublinie).

Spotkanie dało także możliwość poznania najnowszych instrumentów wykorzystywanych w profilaktyce bhp a prezentowanych przez partnerów wspierających: Protektor S.A., Filter service Sp. z o.o., Zakład Usługowo – Handlowy “KONSPOŻ” Sp.J., Iturri S.A., Milwaukee Poland.

Część druga Konferencji była poświęcona obchodom 30-lecia Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Służby BHP. Był to czas gratulacji, podziękowań i obietnic dalszych współpracy, również w zakresie doradztwa-opiniowania programu kierunku bhp, jak też wizyt studyjnych i praktyk studenckich.

Konferencja dla studentów kierunku BHP umożliwiła również udział w warsztatach tematycznych Gaszenie pożarów podręcznym sprzętem ppoż” organizowanych przez firmę RisCon a poświęconych prawidłowemu zachowaniu się podczas zagrożenia pożarowego. W trakcie warsztatów studenci nabywali wiedzę i umiejętności z praktycznej obsługi oraz właściwego doboru sprzętu gaśniczego. Przećwiczono również ewakuację z zadymionego pomieszczenia, gaszenie płonącego człowieka, jak też praktyczne udzielanie pomocy w nagłych przypadkach mogących powstać podczas pracy.

 

 

 

 

Podczas warsztatów studenci: Martyna Cenian, Aleksandra Maciejewska i Michał Góźdź otrzymali wyróżnienia i nagrody ufundowane przez Marszałka Województwa Lubelskiego, PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków, Faraone i Lubelski Oddział Stowarzyszenia Służby BHP.

 

Zorganizowanie tej Konferencji było możliwe dzięki wsparciu takich firm i instytucji jak: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków, Spółdzielnia Mleczarska w Rykach, Spółdzielnia Mleczarska BIELUCH w Chełmie oraz Polskie Zakłady Zbożowe Lubella GMW Sp. z o.o. w Lublinie.