Interdyscyplinarne ćwiczenia terenowe w Poleskim Parku Narodowym dla studentów kierunków „Behawiorystyka Zwierząt” oraz „Pielęgnacja Zwierząt i Animaloterapia”
W dniu 14 maja 2024 roku studenci kierunków „Behawiorystyka Zwierząt” oraz „Pielęgnacja Zwierząt i Animaloterapia” uczestniczyli w zajęciach terenowych. Zajęcia te odbyły się na terenie Poleskiego Parku Narodowego. Zgodnie z tematyką przedmiotów „Ośrodki rehabilitacji zwierząt”, „Migracje zwierząt” oraz „Antropopresja w przyrodzie”, w ramach których realizowane były zajęcia, studenci zapoznali się z ogólnymi zasadami funkcjonowania parku oraz jego głównymi misjami w zakresie ochrony przyrody.
Program ćwiczeń terenowe obejmował:
- Pobyt w Ośrodku Ochrony Żółwia Błotnego, zapoznanie z metodami ochrony gatunku i jego monitoringu w zakresie areałów bytowania oraz stałych i okresowych migracji w środowisku naturalnym,
- Pobyt w ośrodku rehabilitacji zwierząt dzikich ,prowadzonym przez park w Załuczu Starym. Studenci zapoznali się z zasadami funkcjonowania ośrodka i pensjonariuszami np. bocianami i ptakami drapieżnymi.
- W Załuczu Starym studenci zwiedzili także muzeum parku, gdzie eksponowane są elementy historyczne, kulturowe oraz przyrodnicze Polesia Lubelskiego.
- Wędrówka po ścieżce edukacyjnej „Spławy” uwidoczniła studentom zasady udostępniania parku oraz zakres minimalizowania antropopresji na środowiska przyrodnicze tego terenu.
- Ćwiczenia zwieńczone zostały posiłkiem przy ognisku.
Z całą pewnością należy stwierdzić, iż 14 maja 2024 roku pozostanie w pamięci studentów opisanych kierunków na długo, o czym świadczyło bardzo duże zainteresowanie ćwiczeniami, a zwłaszcza Ośrodkiem Ochrony Żółwia Błotnego i ośrodkiem rehabilitacji zwierząt dzikich.
Zajęcia przygotowali i przeprowadzili dr Mariusz Wójcik oraz dr hab. Marian Flis, profesor uczelni, wspólnie z pracownikami Poleskiego Parku Narodowego.