I Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa Psy i Koty w Nauce i Praktyce pt. „Dobrostan psa i kota”
W dniach 14-16.06.2024 roku pracownicy Katedry Etologii Zwierząt i Łowiectwa, Instytutu Żywienia Zwierząt i Bromatologii oraz Zakładu Animaloterapii i Psychologii Zwierząt, a także studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, członkowie Studenckiego Koła Naukowego Behawioru Zwierząt oraz Felinologicznego Studenckiego Koła Naukowego uczestniczyli w I Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej Psy i Koty w Nauce i Praktyce pt. „Dobrostan psa i kota”, organizowanej na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Osoby związane z naszym Uniwersytetem stanowiły znaczącą część delegtów, co zostało odnotowane już przy inauguracji.
W piątek o godzinie 8 zaczęła się rejestracja na konferencję. Po zarejestrowaniu się i otrzymaniu pakietów, lubelska delegacja wzięła udział w wykładach prelegentów, których tematyka była zróżnicowana. Obejmowała ona zarówno zagadnienia z zakresu mechanizmów powstawania białkomoczu psów, żywienia zwierząt towarzyszących, jak i dobrostanu psów sportowych i zwierząt w hodowlach oraz pacjentów w gabinecie weterynaryjnym. Dr hab. inż. Małgorzata Goleman, jako jeden z prelegentów, wygłosiła wykład pt. „Sporty kynologiczne a zachowanie dobrostanu psa”, które wzbudziło ożywioną dyskusję. Po każdym z wystąpień odbywała się krótka sesja pytań i odpowiedzi. Podczas Konferencji odbyła się także sesja Młodych Naukowców, na której zaprezentowane zostały liczne postery o różnorodnej tematyce. Studentka drugiego stopnia behawiorystyki zwierząt naszego Uniwersytetu, inż. Klaudia Kaliszyk, uzyskała nagrodę publiczności za poster pt. „Wpływ kotów na rozwój emocjonalny dzieci”. Pracownicy i studenci uczestniczyli również w pokazie sportów kynologicznych, na którym psy i ich przewodnicy pokazywali owoce wieloletniego treningu i sportów z psem.
Konferencja stanowiła doskonałą okazję do poszerzenia wiedzy, wymiany doświadczeń i nawiązywania kontaktów z ekspertami – zarówno osobami zajmującymi się tematem od strony ściśle naukowej, jak i praktykami. Dodatkowo, wyjazd pozwolił na poznanie pięknego miasta, jakim jest Szczecin. Z całą pewnością będziemy oczekiwać na kolejne konferencje organizowane przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.
Tekst: mgr inż. Kamila Kaszycka