„Gdy Życie Boli”

W dniach 9-10 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się VII Kongres Weterynaryjnej Medycyny Behawioralnej w którym uczestniczyły Dr inż. Justyna Wojtaś oraz Dr lek. wet. Aleksandra Garbiec z Zakładu Behawioru i Dobrostanu Zwierząt Katedry Etologii Zwierząt i Łowiectwa. Głównym tematem poruszanym podczas kongresu był ból u zwierząt towarzyszących, jego etiopatologia oraz możliwe sposoby jego rozpoznawania oraz łagodzenia. Jedną z najważniejszych kwestii były zaburzenia behawioralne jako następstwo występowania bólu przewlekłego oraz neuropatycznego.

 

Rozpoznawanie bólu – droga do poprawy dobrostanu zwierząt. Prawidłowe rozpoznawanie bólu to jedno z największych wyzwań, przed jakimi stoją właściciele, opiekunowie zwierząt, a następnie behawioryści, zoopsycholodzy i lekarze weterynarii. Przy chronicznym bólu u zwierząt  pojawiają się oprócz objawów klinicznych również objawy behawioralne. Behawioralna ekspresja bólu jest specyficzna dla gatunku i wpływ na nią ma wiek, rasa, indywidualny temperament oraz obecność dodatkowych stresorów takich jak niepokój lub strach. Stres i lęk mogą zwiększyć natężenie bólu. Towarzyszenie zwierzęciu, przygaszenie świateł, ograniczenie hałasu, odizolowanie od inny osobników – wszystkie te czynności jako tzw. techniki pielęgnacyjne pomagają zmniejszyć stres i lęk a tym samym odczuwanie bólu.

 

Wśród prelegentów wystąpiły osoby znane w środowisku medycyny behawioralnej: lek. wet. Zofia Fraś: „Młody pacjent z nieuleczalną chorobą. Jak rozmawiać z właścicielem” lek. wet. Joanna Iracka: „Objawy behawioralne bólu u kotów”, lek. wet. Jolanta Łapińska:„Minimalizowanie bólu i cierpienia w codziennym życiu psów i kotów”, dr hab. n. wet. Beata Degórska: „Przeciwbólowe zabezpieczenie pacjentów ortopedycznych” lek. wet. Emilia Klaim: „To naprawdę boli!-  pacjent stomatologiczny w gabinecie weterynaryjnym”, dr n. wet. Sybilla Berwid- Wójtowicz: „Postępowanie dietetyczne u pacjentów cierpiących z powodu przewlekłego bólu”  oraz mgr Andrzej Kłosiński: „Wpływ bólu na emocje i nastój zwierzęcia oraz jego opiekuna”

 

Wiedza, doświadczenia i kontakty nabyte w trakcie Kongresu pozwolą na wprowadzenie aktualnych trendów w terapii behawioralnej i technikach pielęgnacyjnych w procesie dydaktycznym kierunków behawiorystka zwierząt oraz pielęgnacja zwierząt i animaloterapia.

 

Aleksandra Garbiec

Mirosław Karpiński

 

 

Dr inż. Justyna Wojtaś

Dr lek. wet. Aleksandra Garbiec