Dwa wydziały – jeden cel

Współpraca międzywydziałowa – łączenie teorii z praktyką przez studentów leśnictwa

 

Studenci wydziału Agrobioinżynierii, kierunku „Leśnictwo” w ramach realizacji przedmiotu „Gospodarka łowiecka” mają możliwość odbywania zajęć terenowych, które mają na celu ugruntowanie wiedzy teoretycznej przyswojonej w ramach ćwiczeń audytoryjnych i laboratoryjnych, poprzez praktyczne działania bezpośrednio w terenie. Przedmiot realizowany jest przez pracowników Zakładu Gospodarki Łowieckiej z Katedry Etologii Zwierząt i Łowiectwa, Wydziału Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki pod kierunkiem dr hab. Mariana Flisa, profesora uczelni W tym roku studenci 3 roku studiów stacjonarnych oraz 4 roku studiów niestacjonarnych, wraz z prowadzącymi dr hab. inż. Piotr Czyżowskim, dr inż. Sławomirem Beegerem i dr Mariuszem Wójcikiem uczestniczyli w ćwiczeniach terenowych, które zorganizowane zostały w dwóch ośrodkach hodowli zwierzyny administrowanych przez Lasy Państwowe, a dokładnie Nadleśnictwo Zwierzyniec. Na pokreślenie zasługuje fakt, iż studenci trzeciego roku, wybrali jako swoją specjalność właśnie gospodarkę łowiecką. Zajęcia terenowe obejmowały praktyczne aspekty inwentaryzacji zwierzyny w ekosystemach leśnych poprzez wykorzystanie metody próbnych pędzeń.

 

Bezpośrednio w terenie prowadzący wspólnie z pracownikami nadleśnictwa przypomnieli zasady prowadzenia takiej inwentaryzacji oraz wstępnie zapoznali studentów z obszarami leśnymi poszczególnych pędzeń. Zarówno w jednym jak i drugim OHZ-cie przepędzono po dwa obszary leśne, tak aby ich powierzchnia w odniesieniu do całości mogła być reprezentatywna, a uzyskane wyniki można było interpolować jako dane dla całego obszaru. W dniu inwentaryzacji warunki były bardzo trudne, gdyż zarówno w lesie jak i na drogach dojazdowych zalegała gruba pokrywa śnieżna, czego potwierdzeniem jest fakt, iż nawet nasz autobus miał problemy i ostatecznie musiał być wyciągnięty w przydrożnego rowu przy pomocy ciągnika. Niemniej jednak, w przeprowadzonych pędzeniach zinwentaryzowano zarówno sarny jak i jelenie.

 

Po zakończeniu inwentaryzacji, przy wspólnym ognisku i pieczeniu kiełbasek ufundowanych przez nadleśnictwo, podsumowano wyniki i przekazane one zostały na ręce leśników, celem ich uwzględnienia przy sporządzaniu dokumentacji łowiecko hodowlanej w ramach gospodarowania zasobami zwierzyny w obwodach łowieckich, w których dokonywano zaliczeń. Podsumowując, należy stwierdzić, iż tego rodzaju współpraca Uczelni z Administracją Lasów Państwowych gwarantuje możliwości przeprowadzania zajęć praktycznych dla studentów, a jednocześnie odpowiednie zaplanowanie takich zajęć pozwala na uzyskanie użytecznych danych, które zostaną wykorzystane do corocznego opracowania kierunków zarządzania populacjami zwierzyny na tym terenie. Tym samym tak jak w tytule, tego rodzaju wyjazdy z całą pewnością pozwalają na realizowanie jednej z podstawowych zasad dydaktycznych, a mianowicie łączenie teorii z praktyką.

                                                                       dr hab. Marian Flis, profesor uczelni

Katedra Etologii Zwierząt i Łowiectwa

 

Odprawa sztabowa

 

Odprawa przed inwentaryzacją

 

W drodze na stanowiska

 

Na stanowiskach

 

 

 

Na stanowiskach

 

Panorama lasów krasnobrodzkich

Autokar został zaatakowany przez zaspę

 

Przemarsz saren