Dr Mariusz Wójcik wystąpił w filmie przyrodniczym z cyklu Polskie Parki Narodowe.

W cyklu filmów przyrodniczych opowiadających o polskich parkach narodowych ukazał się odcinek 11 zadedykowany Poleskiemu Parkowi Narodowemu.

W odcinku tym o swoich badaniach prowadzonych na obszarze tego parku opowiadali m.in. pracownicy naszej uczelni. Z Wydziału Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki w produkcji wziął udział dr Mariusz Wójcik.

Dr Mariusz Wójcik przedstawił aspekty ochrony jedynego gatunku żółwia w Polsce, żółwia błotnego. Gatunek ten najliczniej spotykany jest na Polesiu, w tym na obszarze Poleskiego Parku Narodowego, którego pracownicy prowadzą czynną ochronę tego gatunku.

W ochronie tej pomocne są badania monitoringowe prowadzone od wielu lat przez pracowników Katedry Etologii Zwierząt i Łowiectwa, dr Mariusza Wójcika i dr Sławomira Beegera. Badania te obejmowały wykorzystanie telemetrii VHF, monitoring wzrokowy na transektach, a w ostatnim roku wykorzystanie dronów w monitoringu. Badania będą kontynuowane w kolejnych latach również z wykorzystaniem telemetrii GPS.

W filmie wystąpili również pracownicy innych wydziałów z naszej uczelni, omawiający aspekty swoich prac badawczych prowadzonych na terenie parku.

Zachęcamy do obejrzenia odcinka pod linkiem: