Antyoksydacyjne i immunostymulujące oddziaływanie zróżnicowanych poziomów i wzajemnego stosunku lizyny,argininy i metioniny w mieszankach dla indyków rzeźnych

Źródło finansowania: Narodowe Centrum Nauki

Konkurs: OPUS

Podmiot/podmioty realizujący/realizujące:

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (Lider)
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie (Partner)

Kierownik: prof. dr hab. Katarzyna Ognik

Nr projektu: UMO-2017/27/B/NZ9/01007

Okres realizacji: od 2018-07-26 do 2021-07-25

Wartość: 1 959 836.00 zł

Streszczenie:

Realizacja projektu posłuży weryfikacji hipotezy zakładającej, że zastosowanie optymalnych poziomów i wzajemnych proporcji lizyny, argininy i metioniny w mieszankach pozwala na optymalne wykorzystanie potencjału wzrostowego współczesnych mieszańców indyków rzeźnych, z ograniczeniem zaburzeń metabolicznych skutkujących nasileniem procesów oksydacyjnych oraz osłabieniem reakcji systemu immunologicznego. W trzech doświadczeniach na indyczkach rzeźnych (Hybrid Converter), przedmiotem badań będą fizjologiczne efekty, w tym zmiany statusu antyoksydacyjnego i immunologicznego indyków, powodowane przez dwa czynniki: (a) zróżnicowany poziom argininy (Arg) i metioniny (Met), w stosunku do zawartości lizyny w mieszance paszowej oraz (b) niską, zbliżoną do zaleceń NRC (1994) i wysoką, zbliżoną do zaleceń BUT (2013) intensywność żywienia. W mieszankach paszowych o niskiej i wysokiej koncentracji składników pokarmowych będą stosowane trzy poziomy argininy (90, 100 i 110% lizyny) i dwa poziomy metioniny (30 i 45% lizyny). Na kompleksową ocenę zastosowanych czynników doświadczalnych złożą się: (1) wyniki odchowu oraz wartość rzeźna i jakość mięsa, (2) strawność składników pokarmowych, retencja azotu oraz metaboliczność energii, (3) wskaźniki biochemiczne krwi odzwierciedlające ogólny stan zdrowia ptaków, (4) wskaźniki statusu antyoksydacyjnego wybranych tkanek i narządów (5) wskaźniki odpowiedzi immunologicznej, (6) obraz histologiczny sciany jelita cienkiego, (7) analiza ekspresji genów regulujących szlaki metaboliczne decydujące o statusie antyoksydacyjnym i immunologicznym oraz ocena zamian epigenetycznych oraz (8) analiza wskaźników odpowiedzi obronnej u indyków szczepionych i nieszczepionych przeciwko ornitobakteriozie i pasterelozie. Uzyskane wyniki umożliwią korektę zaleceń dotyczących optymalnej zawartości tych aminokwasów w polskich Normach żywienia indyków.