studia stacjonarne I stopnia
studia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia
Ulotka PDF | Plan studiów | Efekty kształcenia
Architektura krajobrazu jest stosunkowo młodą dziedziną zawodową, artystyczną i naukową, silnie zarysowaną, jako osobny nurt w XIX wieku, ale rozwijaną przez ośrodki naukowe w Polsce od poł. XX wieku. Początkowo ograniczana do projektowania terenów stricte ogrodowych i parkowych, stopniowo objęła zagadnienia krajobrazowe w najszerszym ich zakresie. W pełni holistyczne rozumienie tej dziedziny nauki i sztuki ma miejsce na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.
Zakres działalności zawodowo-twórczej, do której przygotowywani są studenci kierunku architektura krajobrazu na UP w Lublinie obejmuje zadania o różnym charakterze i skali, począwszy od projektowania i urządzania najbliższego, prywatnego otoczenia poprzez przestrzeń publiczną, aż do otaczającego krajobrazu w ramach planowania przestrzennego. Studenci architektury krajobrazu (stopnia inżynierskiego i magisterskiego) przygotowywani są do pracy zarówno w jednostkach projektowych, wykonawczych, jak i administracyjnych. W przyszłości będą mogli pracować we własnych firmach projektowo-wykonawczych, dużych biurach projektowych, także nadzorować prace wykonywane przez inne firmy tej branży oraz podejmować decyzje z poziomu służb administracyjnych. Możliwości realizacji planów i ambicji zawodowych są nieograniczone, a oferta naukowa służy jak najlepszemu przygotowaniu studenta do wyzwań, jakie w przyszłości będą stawiane przed architektami krajobrazu. Uczelnia współpracuje z wieloma cenionymi ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą, wymiana studencka w ramach programów naukowych otwiera szanse dla aktywnych studentów, chętnych podjęcia takich wyzwań.
Ze względu na charakter uczelni oraz jej zaplecze naukowo-badawcze, kompleksowe i staranne przyrodnicze wykształcenie absolwentów tego kierunku studiów ułatwia im podejmowanie rozwiązań proekologicznych, nakierowanych na szczególną dbałość o właściwy dobór gatunków i aranżacje roślinne dostosowane do istniejących warunków siedliskowych i klimatycznych, zachowanie środowiska przyrodniczego i zrównoważony rozwój.
W Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie istnieje szeroka oferta wymiany naukowej w ramach wyjazdów warsztatowych, plenerów, udziału w konferencjach oraz obozach naukowych. Studenci AK są zapraszani do wykonywania prac projektowych związanych z rewaloryzacją cennych zespołów zabytkowych, w ramach organizacji ICOMOS (obozy i warsztaty naukowe), gdzie obok kolegów z Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Warszawskiej i Politechniki Gdańskiej, pod opieką naukową profesorów z różnych jednostek, w czasie wakacji wykonują prace badawcze i projektowe. Prowadzona jest także współpraca w ramach programu Piękniejsza Polska, w tym promocja najcenniejszych obszarów kulturowych Polski oraz działania prowadzące do ich kompleksowej ochrony. Studenci mają szanse brać udział w interesujących wycieczkach dydaktycznych i plenerach, w spotkaniach z mieszkańcami oraz władzami samorządowymi obszarów, dla których podejmowane są działania projektowe w ramach działalności jednostek badawczych, kół naukowych, a także corocznych praktyk, które przygotowują studentów do wykonywania zawodu architekta krajobrazu.
Kierunek prowadzi: Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu (strona www)
KSZTAŁCIMY PRAKTYCZNIE!
Zakres działalności zawodowo-twórczej, do której przygotowani są studenci kierunku architektura krajobrazu obejmuje zadania o różnym charakterze i skali, począwszy od projektowania i urządzania najbliższego, prywatnego otoczenia poprzez przestrzeń publiczną, aż do otaczającego krajobrazu w ramach planowania przestrzennego krajobrazu.
PRZYKŁADY PRZEDMIOTÓW:
projektowanie obiektów architektury krajobrazu, historia sztuki ogrodowej, rysunek i rzeźba, grafika inżynierska, szata roślinna, konserwacja i rewaloryzacja założeń ogrodowych, dendrologia, fizjografia.
PERSPEKTYWY ZAWODOWE:
Absolwenci znajdują zatrudnienie w: pracowniach zajmujących się projektowaniem, budową i pielęgnacją obiektów architektury krajobrazu; placówkach związanych z ochroną i kształtowaniem środowiska przyrodniczego; w zarządach parków narodowych i krajobrazowych; jednostkach administracji rządowej i samorządowej, opracowujących strategie, studia i projekty planów zagospodarowania przesttrzennego, projekty urbanistyczne i rualistyczne; w ośrodkach badawczo-rozwojowych i in. Absolwenci będą też mogli pracować we własnych firmach projektowo-wykonawczych lub dużych biurach projektowych. Są przygotowani do prowadzenia prac konserwatorskich uwzględniających założenia zabytkowe, posiadają umiejętności wykonywania zadań badawczych, projektowych i realizacyjnych w zakresie kształtowania krajobrazu w skali regionu oraz w skali miejscowej ( w tym ochrony i rewitalizacji historycznych układów urbanistycznych oraz kształtowania krajobrazu miejskiego i otwartego).
STAWIAMY NA PRAKTYKĘ:
REKRUTACJA:
Rekrutacja na studia odbywa się drogą elektroniczną za pomocą systemu IRK. Osobiste konto rejestracyjne służy do złożenia aplikacji na wybrany kierunek (kierunki), a także jest jedynym źródłem przekazywania kandydatowi informacji o wyniku postępowania rekrutacyjnego.
O przyjęcie na studia pierwszego stopnia mogą ubiegać się kandydaci posiadający świadectwo dojrzałości.
Postępowanie kwalifikacyjne na studia I stopnia dla kandydatów:
- z tzw. nową maturą oparte jest na wynikach części pisemnej zewnętrznego egzaminu maturalnego. W ocenie konkursowej
stosowane są mnożniki odnoszące się do ocen z przedmiotów zdawanych na maturze na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.
- z tzw. starą maturą oparte jest na konkursie świadectw dojrzałości. Jeżeli kandydat nie zdawał egzaminu dojrzałości z przedmiotów objętych konkursem, wówczas brane są pod uwagę oceny końcowe z tych przedmiotów uwzględnione na świadectwie ukończenia szkoły.
- laureatów i finalistów olimpiad i konkursów: w zależności od tematyki konkursu lub olimpiady uwzględnia się zasady
preferencyjne.
O przyjęcie na studia drugiego stopnia mogą ubiegać się kandydaci posiadający tytuł inżynieria architekta krajobrazu lub inżyniera architekta.
Przedmioty maturalne uwzględniane w rekrutacji: język obcy nowożytny oraz jeden przedmiot do wyboru: biologia, matematyka, chemia, fizyka i astronomia, informatyka, geografia.
Mnożniki stosowane w ocenie konkursowej:
poziom podstawowy |
poziom rozszerzony |
|
przedmiot obowiązkowy | 1.3 | 2.0 |
Jeden przedmiot do wyboru: | 2.0 | 4.0 |
Centrum Dydaktyki i Spraw Studenckich:
rekrutacja@up.lublin.pl, 81445 66 45
Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
ul.. Akademicka 13, 20-950 Lublin
tel. 81 445 65 05, dziekanat.ogrodniczy@up.lublin.pl