Cykl „Botanika blisko nas”.
Osobliwa zaraza.

Zaraza goryczelowa (Orobanche picridis) to jeden z 17 rzadkich, częściowo chronionych gatunków zaraz należących do korzeniowych pasożytów całkowitych pozbawionych chlorofilu w organach nadziemnych, który możemy spotkać na murawach i zaroślach kserotermicznych oraz słonecznych odłogach, ugorach śródpolnych, obrzeżach pól, porzuconych sadach i pastwiskach.

Gatunek poraża różne gatunki Picris, a zwłaszcza Picris hieracioides (goryczel jastrzębcowaty).  O. picridis w warunkach Polski kwitnie w VI i VII, a jej dwuwargowe, żółtawo-białe kwiaty zapylane są przez trzmiele i pszczoły. Kwiaty wabią owady zapachem oraz oferują im pyłek oraz nektar.

Nektarniki w kwiatach zarazy zlokalizowane są u podstawy zalążni. Żółtawy pęd kwiatostanowy oraz kwiaty pokryte są obficie pokaźnymi włoskami gruczołowymi.

Dr hab. Agata Konarska prof. uczelni
Zakład Aerobiologii
Wydział Biologii Środowiskowej

[ Cykl „Botanika blisko nas” ma na celu przybliżenie fascynującego świata roślin. Twórcami cyku są pracownicy Wydziału Biologii Środowiskowej, w ramach Roku Botaniki 2022. ]