20-950 LUBLIN, ul Akademicka 13
tel. +48 81 445- 66- 85
TytuÅ‚ projektu: Różnorodność oraz potencjalna toksyczność sinic (Cyanobacteria) wybranych źródeÅ‚ Lubelszczyzny i Roztocza
Kierownik projektu: dr inż. Magdalena Toporowska, Katedra Hydrobiologii i Ochrony Ekosystemów
ŹródÅ‚o finansowania: Narodowe Centrum Nauki – Miniatura 3
Cel projektu: Celem projektu jest poznanie różnorodnoÅ›ci i sezonowej zmiennoÅ›ci zespoÅ‚ów sinic oraz produkcji przez sinice cyjanotoksyn i/ lub innych biologicznie aktywnych substancji w wybranych źródÅ‚ach Wyżyny Lubelskiej i Roztocza. Szczególnie ważnym i pionierskim aspektem badaÅ„ bÄ™dzie przeanalizowanie wpÅ‚ywu wodnych ekstraktów z biomas sinic zasiedlajÄ…cych źródÅ‚a na wybrane organizmy testowe z grupy hydrobiontów: zielenice Chlorella vulgaris, skorupiaki Daphnia magna i makrofity Spirodela polyrhiza.
Efekty projektu: Projekt bÄ™dzie obejmowaÅ‚ badania terenowe, laboratoryjne oraz eksperymentalne z wykorzystaniem m.in. technik chromatograficznych (HPLC-PDA, -FLD) i pozwoli ocenić różnorodność, sezonowÄ… zmienność oraz potencjalnÄ… toksyczność sinic w badanych źródÅ‚ach. Spodziewane efekty planowanych badaÅ„ majÄ… szczególne znaczenie w Å›wietle postÄ™pujÄ…cej eutrofizacji wód powierzchniowych oraz nasilajÄ…cego siÄ™ zjawiska ocieplenia klimatu, które w połączeniu z innymi dziaÅ‚aniami antropopresyjnymi, stanowiÄ… zagrożenie dla stabilnoÅ›ci ekosystemów i biocenoz źródeÅ‚. Aspekty te mogÄ… mieć duże znaczenie również ze wzglÄ™du na gospodarkÄ™ i zdrowie czÅ‚owieka, gdyż w przypadku produkcji w źródÅ‚ach toksyn lub innych szkodliwych dla organizmów żywych substancji istnieje ryzyko ich przemieszczania do zasilanych rzek, stawów, czy zbiorników zaporowych oraz ich bioakumulacji w hydrobiontach, co bÄ™dzie obiektem badaÅ„ w projekcie planowanym do zÅ‚ożenia w przyszÅ‚ych konkursach NCN po zakoÅ„czeniu obecnych zadaÅ„ badawczych. Otrzymane wyniki zostanÄ… opublikowane w renomowanych, wysoko punktowanych czasopismach z listy JCR.