czarna wstążka żałobna

że w dniu 3 października 2024 roku zmarła

ś.p.

prof. dr hab. Maria Podolak-Majczak

w latach 1993 – 2006 kierownik Katedry, a następnie Zakładu Biochemii Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, naukowiec, nauczyciel akademicki, specjalizująca się w biochemicznych mechanizmach oddziaływania ksenobiotyków.

Rodzinie i bliskim Zmarłej wyrazy współczucia składają
Dziekan, Kolegium Wydziału, pracownicy Wydziału Medycyny Weterynaryjnej

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 8 października br. o godzinie 11.00
w kaplicy Cmentarza przy ul. Lipowej w Lublinie

In memoriam

Prof. dr hab. Maria Podolak-Majczak była absolwentką Wydz. Mat.-Fiz.-Chem. UMCS. Stopień naukowy dr. nauk przyrod. uzyskała  na Wydz. BiNoZ UMCS, a dr. hab. na Wydz. Lekarskim Akademii Medycznej w Lublinie. W 2001 r. nadano Jej tytuł naukowy profesora nauk weterynaryjnych.

Była zatrudniona w Instytucie Medycyny i Higieny Wsi w Lublinie (w latach 1957-1972; 1977-1993), Akademii Medycznej w Lublinie (1972-1977) i Akademii Rolniczej w Lublinie, gdzie kierowała Katedrą/Zakładem Biochemii Wydz. Med. Wet. (1993-2006).

Opublikowany dorobek naukowy obejmuje 104 prace naukowe. Współautorka podręcznika, szeregu ekspertyz i innych opracowań przygotowywanych na zlecenie administracji państwowej i zakładów przemysłowych. Jej zainteresowania naukowe dotyczyły głównie biochemicznych mechanizmów oddziaływania pestycydów na organizm ludzi i zwierząt, w szczególności działania neurotoksycznego, aspektu stresu oksydacyjnego, toksymetrii, zatruć ostrych, badań epidemiologicznych oraz biochemii wysiłku fizycznego.

Uzyskała zespołową nagrodę resortową Ministra Zdrowia za cykl prac na temat oceny toksycznego działania Karbatoxu.

Promotorka czterech przewodów doktorskich, recenzent rozpraw doktorskich, przewodów habilitacyjnych, wniosków o nadanie tytułu profesora, podręczników oraz manuskryptów kierowanych do specjalistycznych czasopism naukowych.

W latach 1999-2004 członek Komisji Toksykologii Środowiskowej Komitetu Epidemiologii i Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk.

Członek Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego, Polskiego Towarzystwa Biochemicznego i  Polskiego Towarzystwa Farmakologicznego.

Na zawsze  pozostanie w pamięci wychowanków.