Zajęcia terenowe dla studentów Wydziału Biologii Środowiskowej w Poleskim Parku Narodowym
Po miesiącach nauczania zdalnego i hybrydowego studenci z ogromną przyjemnością uczestniczyli w wyczekiwanych przez wszystkich zajęciach terenowych. Studenci III roku kierunku Biologia wzięli udział w jesiennych zajęciach terenowych z modułów Ochrona przyrody (prof. dr hab. Tomasz Mieczan) oraz Szata roślinna (dr Barbara Banach-Albińska), które odbyły się w Poleskim Parku Narodowym.
Program wyjazdu obejmował zarówno zajęcia teoretyczne, dotyczące przede wszystkim zagadnień związanych z ochroną przyrody, jak i praktyczne, polegające na obserwacji oraz poznawaniu specyfiki funkcjonowania ekosystemów wodnych i lądowych Polesia. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję odwiedzić siedzibę Poleskiego Parku Narodowego, Ośrodek Ochrony Żółwia Błotnego, Muzeum Poleskiego Parku Narodowego oraz Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt.
Poznali także główne zagrożenia dla funkcjonowania ekosystemów wodnych i lądowych Parku, ich przyczyny oraz możliwości prowadzenia działań ochrony czynnej. Mieli również swój wkład w ochronę czynną wierzby borówkolistnej (Salix myrtilloides) w Poleskim Parku Narodowym. Przeprowadzili bowiem wsiedlanie tego gatunku w rejonie torfowiska zlokalizowanego przy jeziorze Moszne. Piękna, jak na tę porę roku pogoda oraz pozytywne nastawienie uczestników ostatecznie przesądziły o wyjątkowej atmosferze w jakiej odbyły się zajęcia. Tylko w terenie można wykorzystać wszystkie zmysły do poznawania przyrody, zrozumieć jej funkcjonowanie oraz główne zagrożenia.