Wystawa „Piękne i niezwykłe – obrazy z życia ważek”

13 stycznia 2023 roku w galerii „Pod palmą” (budynek Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS, ul. Akademicka 19) uroczyście otwarto wystawę pt. „Piękne i niezwykłe – obrazy z życia ważek”. Zdjęcia zaprezentowane na wystawie to owoc wieloletnich badań i fascynacji nad tym rzędem owadów trzech entomologów wodnych: pracownicy naszego Wydziału, dr hab. Edyty Buczyńskiej, prof. uczelni (Katedra Zoologii i Ekologii Zwierząt) oraz dr hab. Pawła Buczyńskiego, prof. uczelni i mgr Agnieszki Tańczuk (Katedra Zoologii i Ochrony Przyrody UMCS). Poza oczywistym walorem estetycznym – ważki bez wątpienia należą do najpiękniejszych owadów wodnych Polski – wystawa ma charakter edukacyjny. Została przygotowana myślą o temacie przewodnim Nocy Biologów 2023 oraz w celu zainaugurowania bardzo szczególnego roku – jubileuszowego – związanego ze 100-leciem Polskiego Towarzystwa Entomologicznego.
Życie ważek przebiega w dwu odmiennych światach – jako larwy żyją w wodzie, po metamorfozie stają się władcami powietrza, ale przez swój cykl życiowy nadal silnie związanymi ze środowiskiem wodnym. W każdym z tych światów inaczej wyglądają i inaczej się zachowują – mają też zupełnie różne priorytety życiowe. Patrząc na te niewielkie owady często nie zdajemy sobie sprawy, jak skomplikowane mechanizmy i układy rządzą ich egzystencją. Dlaczego dorosłe ważki są tak różnie ubarwione? Jak zdobywają pokarm? Dlaczego są tak świetnymi lotnikami? Jakie niebezpieczeństwa na nie czyhają? Jak się starzeją? Dlaczego niektóre uparcie siedzą godzinami na ułamanej trzcinie? Dlaczego potrafią latać z uszkodzonymi skrzydłami? Czemu połączenie samca i samicy w czasie rozmnażania wygląda zupełnie inaczej niż u pozostałych owadów? Czemu często latają złączone ze sobą parami? Odpowiedzi na te i inne pytania, które znajdziecie Państwo na naszej wystawie, to tylko część tajemnic ważek, które człowiek zdołał poznać.
Serdecznie zapraszamy do zwiedzenia wystawy – będzie ona prezentowana przez najbliższe miesiące pod ww. adresem.