Wiosna to pora roku, która ma niejedno oblicze. Obserwacje przyrody, która budzi się do życia wymagają wyczucia czasu i wyboru odpowiedniego miejsca, a dodatkowo pogoda nie zawsze dopisuje. Potencjalne przeciwności losu nie zdołały jednak powstrzymać grupy studentów kierunków przyrodniczych przed pierwszą, wiosenną wyprawą na Roztocze.

Zajęcia terenowe, które odbyły się w dniach 29 i 30 marca zostały zorganizowane w ramach projektu „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie”. Wzięli w nich udział studentki i studenci Wydziału Biologii środowiskowej (kierunków: Ochrona środowiska i Biologia sądowa) oraz Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu (kierunku Zielarstwo i fitoprodukty).

Celem zajęć było poznanie specyfiki funkcjonowania różnych siedlisk przyrodniczych naszego regionu. Pierwszym punktem dwudniowej wyprawy był Krzczonowski Park Krajobrazowy, gdzie w Lesie Królewskim studenci mogli obserwować pierwsze geofity, które zakwitły w runie wielogatunkowego drzewostanu naturalnego.

(kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć)

Foto: Magdalena Pogorzelec

Foto: Damian Mokrogórski

Foto: Aleksander Czech

Foto: Aleksandra Bartkowska

Foto: Magdalena Depa

Po wizycie w ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu uczestnicy zajęć udali się na długi spacer w rezerwacie przyrody Bukowa Góra, podczas którego poznali z bliska warunki panujące w naturalnych zbiorowiskach roślinnych buczyny karpackiej, boru jodłowego i sosnowego. Wędrówka zakończyła się nad Stawami Echo, zbiornikami zasilanymi przez strumień Świerszcz, położonymi w sąsiedztwie utrwalonej wydmy porośniętej borem sosnowym.

Foto: Aleksandra Figura

Foto: Agata Kondraciuk

Foto: Mateusz Piejak

Foto: Szymon Tuzimek

Foto: Martyna Pawelec

Drugi dzień zajęć rozpoczął się spacerem wzdłuż niezwykle malowniczego brzegu rzeki Sopot na terenie rezerwatu przyrody „Czartowe Pole” gdzie można podziwiać wodospady oraz bujną naturalną roślinność łęgów obfitującą w rzadkie gatunki.

Foto: Damian Mokrogórski

Foto: Magdalena Depa

Kolejnymi siedliskami spotykanymi na terenie Roztocza były torfowisko oraz bór bagienny w rezerwacie przyrody „Nowiny”.

Foto: Damian Mokrogorski

Ostatnim punktem programu była wielowiekowa aleja dębowa w Górecku Kościelnym i rzeka Sopot z zasilającym jej wody źródłem „Boża Łezka’.

Foto: Jerzy Kompot

Foto: Urszula Matuszczak

Foto: Kamil Ch.

Zajęcia zakończyły się ostatnim spojrzeniem na zróżnicowany krajobraz Roztocza z wieży widokowej „Biała Góra” oraz rozmową z pracownikami Roztoczańskiego Parku Narodowego na temat prowadzonych tam badań naukowych i monitoringu.

Wczesna wiosna pokazała nam wyjątkowe oblicza różnych siedlisk przyrodniczych funkcjonujących na Roztoczu, co zostało uwiecznione na zdjęciach zgłoszonych przez studentów do spontanicznie ogłoszonego konkursu fotograficznego.

Foto: Barbara Banach-Albińska

Foto: Magdalena Pogorzelec