Wiosna to pora roku, która ma niejedno oblicze. Obserwacje przyrody, która budzi się do życia wymagają wyczucia czasu i wyboru odpowiedniego miejsca, a dodatkowo pogoda nie zawsze dopisuje. Potencjalne przeciwności losu nie zdołały jednak powstrzymać grupy studentów kierunków przyrodniczych przed pierwszą, wiosenną wyprawą na Roztocze.
Zajęcia terenowe, które odbyły się w dniach 29 i 30 marca zostały zorganizowane w ramach projektu „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie”. Wzięli w nich udział studentki i studenci Wydziału Biologii środowiskowej (kierunków: Ochrona środowiska i Biologia sądowa) oraz Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu (kierunku Zielarstwo i fitoprodukty).
Celem zajęć było poznanie specyfiki funkcjonowania różnych siedlisk przyrodniczych naszego regionu. Pierwszym punktem dwudniowej wyprawy był Krzczonowski Park Krajobrazowy, gdzie w Lesie Królewskim studenci mogli obserwować pierwsze geofity, które zakwitły w runie wielogatunkowego drzewostanu naturalnego.
Po wizycie w ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu uczestnicy zajęć udali się na długi spacer w rezerwacie przyrody Bukowa Góra, podczas którego poznali z bliska warunki panujące w naturalnych zbiorowiskach roślinnych buczyny karpackiej, boru jodłowego i sosnowego. Wędrówka zakończyła się nad Stawami Echo, zbiornikami zasilanymi przez strumień Świerszcz, położonymi w sąsiedztwie utrwalonej wydmy porośniętej borem sosnowym.
Drugi dzień zajęć rozpoczął się spacerem wzdłuż niezwykle malowniczego brzegu rzeki Sopot na terenie rezerwatu przyrody „Czartowe Pole” gdzie można podziwiać wodospady oraz bujną naturalną roślinność łęgów obfitującą w rzadkie gatunki.
Kolejnymi siedliskami spotykanymi na terenie Roztocza były torfowisko oraz bór bagienny w rezerwacie przyrody „Nowiny”.
Ostatnim punktem programu była wielowiekowa aleja dębowa w Górecku Kościelnym i rzeka Sopot z zasilającym jej wody źródłem „Boża Łezka’.
Zajęcia zakończyły się ostatnim spojrzeniem na zróżnicowany krajobraz Roztocza z wieży widokowej „Biała Góra” oraz rozmową z pracownikami Roztoczańskiego Parku Narodowego na temat prowadzonych tam badań naukowych i monitoringu.
Wczesna wiosna pokazała nam wyjątkowe oblicza różnych siedlisk przyrodniczych funkcjonujących na Roztoczu, co zostało uwiecznione na zdjęciach zgłoszonych przez studentów do spontanicznie ogłoszonego konkursu fotograficznego.
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP
ul Akademicka 13
20-950 Lublin
tel. +48 81 445- 66- 85