W tegorocznej XVII edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki “Nauka bez granic. Enjoy Science!”, pracownicy Wydziału Biologii Środowiskowej zgłosili 15 projektów, które realizowane były w formie stacjonarnej oraz on-line.

Miłośnicy nauki reprezentujący różne grupy wiekowe, poczynając od przedszkolaków a na seniorach kończąc, mogli uczestniczyć w zajęciach, w czasie których w profesjonalny, a jednocześnie prosty sposób omawiano: świat roślin – niezwykły, piękny i zachwycający barwą, zapachem, kształtem, a jednocześnie o cennych właściwościach, które znajdują zastosowanie w gastronomii, medycynie i florystyce. Przedstawiono fascynujący świat organizmów wodnych. Pokazano potęgę owadów, na przykładzie motyli, pszczół, szerszeni, os itp. Inspirowano doświadczeniami z biofizyki wykorzystującymi przede wszystkim właściwości magnesu i wielorakość barw w otaczającym nas świecie. Dla fanów kosmetologii przygotowano warsztaty z domowych sposobów robienia kul musujących i mydeł.

W czasie Pikniku Naukowego, stoisko Wydziału cieszyło się szczególnie dużym zainteresowaniem. Zaprezentowano na nim zabawki i drobne sprzęty, których podstawą działania są fale np. elektromagnetyczne oraz „czarowano” znikającymi barwami.