Rok Botaniki 2022 – Pełnia kwitnienia klonu zwyczajnego

Cykl „Botanika blisko nas”

Pełnia kwitnienia klonu zwyczajnego

Klon zwyczajny, klon pospolity (Acer platanoides) występuje w lasach liściastych i mieszanych, często sadzony jest także jako element zieleni miejskiej.

Roślina tworzy gęstą, jajowatą koronę, dorasta do 30 m wysokości. Może żyć nawet 200 lat. Gatunek kwitnie najwcześniej ze wszystkich rodzimych klonów (IV-V), najczęściej przed rozwojem liści. Pojawienie się liści wskazuje na początek fenologicznej wczesnej wiosny. W ogonku liściowym występuje biały sok mleczny.

Kwiaty stanowią źródło pokarmu (nektar, pyłek) dla owadów zapylających, można wykorzystać je jako jadalną dekorację potraw lub sporządzić z nich herbatę. Sok wypływający wiosną z naciętego pnia ma podobne zastosowanie jak sok brzozowy. W dawnej Anglii dodawany był zamiast wody przy produkcji piwa. Twarde, elastyczne oraz dające się polerować drewno służyło niegdyś do wyrobu drobnych gospodarskich przedmiotów oraz instrumentów muzycznych (skrzypce, fortepiany). Słynny lutnik Stradivarius wykorzystywał właśnie drewno tego gatunku klonu. Liście podkładano pod piekący się chleb dla przyjemnego smaku.

Dr Aneta Sulborska-Różycka,
Katedra Botaniki i Fizjologii Roślin,
Wydział Biologii Środowiskowej

[ Cykl „Botanika blisko nas” ma na celu przybliżenie fascynującego świata roślin. Twórcami cyku są pracownicy Wydziału Biologii Środowiskowej, w ramach Roku Botaniki 2022. ]