22 marca 2023 r. w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbyła się debata z okazji Światowego Dnia Wody pod hasłem Przyspieszenie zmian. Współorganizatorami debaty byli Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Kurier Lubelski oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie.

Wszystkich przybyłych gości powitał prof. Krzysztof Jóźwiakowski. W debacie uczestniczyli uczniów ze szkół, przedstawicieli jednostek samorządowych, różnych instytucji i organizacji oraz mieszkańcy Lublina i woj. lubelskiego.

Debatę otworzył JM Rektor UP w Lublinie – prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk. Następnie prof. dr hab. Tomasz Mieczan poprowadził I Panel dyskusyjny pt. ”Woda źródłem życia”, w którym udział wzięli:
– dr hab. Stanisław Chmiel, prof. UMCS (UMCS w Lublinie),
– mgr inż. Łukasz Omelczuk (Poleski Park Narodowy),
– dr hab. Jacek Rechulicz (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie),
– dr Magdalena Toporowska (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie).

Kolejnym punktem debaty był II panel dyskusyjny „Ochrona zasobów wodnych – dobre praktyki i działania”, który poprowadził prof. dr hab. Krzysztof Jóźwiakowski, a na pytania odpowiadali:
– prof. dr hab. Tadeusz Siwiec (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie),
Tadeusz Grabowski (Roztoczański Park Narodowy),
Janusz Bodziacki (Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie),
Grzegorz Lipczuk (Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie).

Po zakończonych wystąpieniach prelegenci odpowiadali na pytania z sali. Mamy nadzieję, że debata przyczyni do zwiększenia świadomości społeczeństwa w zakresie ochrony zasobów wodnych.

Zdjęcia: Alicja Jaroszewska / DRiP

Transmisję z debaty można zobaczyć pod linkiem:

kurierlubelski.pl z dn. 23.03.2023 r.

Relacja z debaty w TVP3 Lublin – czas od 15.20

lublin.tvp.pl, "Panorama Lubelska" z dn. 22.03.2023 r.