Projekt – Lider wiedzy i ochrony środowiska

We wrześniu 2021r. w ramach III edycji programu ,,Lider wiedzy i ochrony środowiska” w Katedrze Ekofizjologii Bezkręgowców i Biologii Eksperymentalnej na Wydziale Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie zrealizowane zostały 2 projekty dotyczące dziko żyjących zapylaczy. Uczennica V Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie – Katarzyna Nowaczek uczestniczyła w zajęciach audytoryjnych i laboratoryjnych, których efektem było opracowanie dwóch posterów:
– „Czarna pszczoła (zadrzechnia) w mieście Lublin”
– „Wpływ urbanizacji na liczbę kokonów murarki ogrodowej (Osmia bicornis) w objętościach rurek trzcinowych”

Zajęcia realizowane były pod opieką merytoryczną mgr inż. Patrycji Skowronek i opieką naukową dr hab. Anety Stracheckiej prof. uczelni.

Celem programu jest zachęcenie młodych ludzi do realizacji projektów przyrodniczych i pro-środowiskowych, pogłębianie wiedzy z zakresu ochrony środowiska oraz kształtowanie postaw proekologicznych.

Organizatorami programu są Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie. Patronat nad przedsięwzięciem objął Minister Edukacji i Nauk.