Dr hab. Aneta Strachecka, prof. Uczelni – Kierownik Katedry Ekofizjologii Bezkręgowców i Biologii Eksperymentalnej (Wydział Biologii Środowiskowej) wraz z Martyną Walerowicz – Redaktor Wydawnictwa Pasieka, otrzymały srebrny medal w międzynarodowym konkursie za książkę „Anatomia i fizjologia pszczoły miodnej”. Nagroda została ogłoszona na 47th Apimondia International Apicultural Congress, w Turcji.

Kongres Apimondia zrzesza naukowców, związki pszczelarskie i producentów związanych z pszczelarstwem z całego Świata. W tym roku nie uczestniczyły w nim tylko Rosja i Chiny.

Nagroda Silver Medal dla autorek została przyznana w kategorii „Książka o tematyce naukowej i okołonaukowej”, ogłoszona na 47th Apimondia International Apicultural Congress, 24-28.08.2022, Istanbul, Turkey.

Książka była oceniana pod względem: wyglądu, treści, misji edukacyjnej oraz poruszanej tematyki. Fragmenty wybranych rozdziałów zostały przetłumaczone na język angielski, tak aby Jury Konkursu mogło dokonać oceny. W książce zawarte są tablice anatomiczne, których autorką jest Martyna Walerowicz oraz wiele zdjęć, w tym spod mikroskopu, których autorem jest dr hab. Aneta Strachecka, prof. Uczelni i pracownicy Katedry Ekofizjologii Bezkręgowców i Biologii Eksperymentalnej.

Pozycja ta jest pierwszym, tak szczegółowym, zaktualizowanym opracowaniem anatomii pszczoły miodnej po 148 latach, po tym jak zrobił to wcześniej, studiujący na francuskiej Sorbonie, Michał Girdoyń („Anatomia pszczół”). Książka dedykowana jest pszczelarzom, entomologom, naukowcom, studentom, uczniom i pasjonatom. Premiera książki planowana jest na początek roku 2023.

Strachecka A., Walerowicz M. 2022. Anatomia i fizjologia pszczoły miodnej. Wydawnictwo BEE & HONEY, ISBN: 978-83-961646-4-3

zdjęcia: Alicja Jaroszewska /DRiP