Pracownicy Wydziału Biologii Środowiskowej we współpracy z Poleskim Parkiem Narodowym w ramach badań finansowanych przez Fundusz Leśny analizują wpływ zmian klimatu na bazę pokarmową wydry

W ramach realizacji projektu pt. „Ocena znaczenia łęgów oraz innych zbiorowisk leśnych Poleskiego Parku Narodowego, stanowiących ekosystemy hydrogeniczne dla liczebności i występowania płazów jako alternatywnej bazy pokarmowej dla wydry (Lutra lutra) pracownicy Wydziału Biologii Środowiskowej wspólnie z Poleskim Parkiem Narodowym realizują badania dotyczące wpływu zmian klimatu na bazę pokarmową wydry. Badania finansowane są  z środków funduszu leśnego Lasów Państwowych na podstawie Umowy MZ.0290.1.15.2023. Kierownikiem projektu jest prof. dr hab. Tomasz Mieczan, głównym wykonawcą – część płazy jest dr hab. prof. uczelni Grzegorz Grzywaczewski, zaś wykonawcami dr hab. Jacek Rechulicz i dr Wojciech Płaska. Celem badań jest ocena znaczenia łęgów oraz innych zbiorowisk leśnych dla liczebności i występowania płazów jako alternatywnej bazy pokarmowej dla wydry. Istotnym aspektem badań jest także próba określenia roli wydry w ograniczaniu występowania gatunków inwazyjnych ryb jakimi są sumik karłowaty czy karaś srebrzysty. Wiedza ta ma istotne znaczenie dla ograniczania ekspansji obcych gatunków ryb na obszarze Poleskiego Parku Narodowego. Wstępne wyniki badań wskazują, że w warunkach Poleskiego Parku Narodowego w badanym okresie płazy nie stanowiły alternatywnej bazy pokarmowej dla wydry, co prawdopodobnie związane jest z dużą dostępnością ryb. Analiza bazy pokarmowej wydry wskazuje na najwyższy udział w jej pokarmie ryb, przy czym udział poszczególnych gatunków jest zróżnicowany w zależności od terminu badań, jak i siedliska. Wyniki badań wskazują, że wydry na obszarze Poleskiego Parku Narodowego mogą kontrolować liczebność gatunków inwazyjnych i obcych ryb, w tym sumika karłowatego oraz karasia srebrzystego. Gatunki te często stanowiły dominujący udział w pokarmie wydry. Najczęściej spotykanym pokarmem w diecie wydry był właśnie sumik karłowaty. Analiza wpływu nasilających się zmian klimatycznych na ekosystemy hydrogeniczne, a pośrednio na bazę pokarmową wydry (w tym populacje płazów jako pokarmu alternatywnego) oraz jej siedlisko wymaga długoterminowych badań monitoringowych i pomocna może być w zarządzaniu populacją tego gatunku.