Pracownicy Katedry Botaniki i Fizjologii Roślin zaprezentowali ofertę edukacyjną Wydziału Biologii Środowiskowej uczniom II LO w Świdniku.

W dniu 07.06.2024 pracownicy Katedry Botaniki i Fizjologii Roślin odwiedzili Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Świdniku. Uczniom z klasy III o profilu biologiczno-chemicznym, uczęszczających do II LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, zostały zaprezentowane kierunki Wydziału Biologii Środowiskowej UP w Lublinie. Przedstawiono charakterystykę poszczególnych kierunków, omówiono wybrane moduły realizowane na ww. kierunkach oraz poinformowano o kryteriach przyjęć na I rok studiów. Oprócz oferty stricte dydaktycznej, uczniowie zostali zapoznani z infrastrukturą Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz możliwością indywidualnego rozwoju pasji w kołach naukowych, sekcjach sportowych lub na polu działalności artystycznej (chór, zespół pieśni i tańca „Jawor”). Uczestnikom spotkania zostały wręczone ulotki promujące Wydział Biologii Środowiskowej.

Po prezentacji oferty Wydziału Biologii Środowiskowej uczniowie uczestniczyli w warsztatach aromaterapii. Dowiedzieli się jak powstają olejki eteryczne, z której części roślin są pozyskiwane i jakie gatunki dostarczają tego surowca. Zostali także poinformowani o znaczeniu poszczególnych olejków i możliwości ich wykorzystania przy różnych dolegliwościach np. przeziębieniu. Ponadto, na wzór pracy senselierów, mieli możliwość osobistego doświadczenia zapachu wybranych olejków eterycznych. Przez cały czas trwania warsztatów, w sali unosił się zapach geraniolu wydzielanego przez dyfuzor zapachowy, który oprócz uwalniania aromatu również nawilżał powietrze. Pod koniec warsztatów uczniowie uczestniczyli w konkursie rozpoznawania zapachu olejków a zwycięzcy zostali nagrodzeni nagrodami książkowymi.