Patent z Wydziału Biologii Środowiskowej pt.: Wodny ekstrakt alantoiny z porostów z rodzaju Physcia i Phaeophyscia do zastosowania w leczeniu ran skóry różnej etiologii, zwłaszcza po oparzeniach czy zakażeniach grzybicznych

Z przyjemnością informujemy, że  dr hab. Barbara Hawrylak-Nowak, prof. uczelni z Katedry Botaniki i Fizjologii Roślin Wydziału Biologii Środowiskowej jest współtwórcą patentu: „Wodny ekstrakt alantoiny z porostów z rodzaju Physcia i Phaeophyscia do zastosowania w leczeniu ran skóry różnej etiologii, zwłaszcza po oparzeniach czy zakażeniach grzybicznych.”

 

Uzyskany patent (PL433604A1) jest efektem współpracy dr hab. Barbary Hawrylak-Nowak z naukowcami z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (prof. dr hab. Sławomirem Dreslerem; prof. dr hab. Magdaleną Wójciak; prof. dr hab. Ireneuszem Sową; dr hab. Maciejem Strzemskim, prof. uczeni) oraz z naukowcami z UMCS (dr Hanną Wójciak oraz dr hab. Romanem Paduchem, prof. uczelni).

 

Przedmiotem wynalazku jest wodny ekstrakt alantoiny z porostów z rodzaju Physcia i Phaeophyscia, wyizolowany z gatunków Physcia dubia, Physcia adscendens i Phaeophyscia orbicularis do zastosowania w preparatach dermatologicznych regenerujących uszkodzoną skórę. Może on znaleźć zastosowanie zwłaszcza w leczeniu ran po oparzeniu różnej etiologii, zakażeń bakteryjnych i grzybiczych skóry, pielęgnacji skóry w łuszczycy, trądziku czy też regeneracji skóry podrażnionej, wysuszonej czy skłonnej do stanów zapalnych. Naturalny ekstrakt z porostów może mieć duże znaczenie w opracowywaniu receptur dermokosmetyków i preparatów leczniczych o aktywności regeneracyjnej, stanowiąc alternatywę dla syntetycznej postaci tego związku.