Monitoring elementów hydrologicznych rzek i cieków oraz biologicznych stanu wód powierzchniowych rzek, cieków, jezior i zbiorników wodnych w latach 2023-2024 na potrzeby oceny stanu lub potencjału ekologicznego jednolitych części wód powierzchniowych na obszarach górniczych Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A.

Tytuł projektu: „Monitoring elementów hydrologicznych rzek i cieków oraz biologicznych stanu wód powierzchniowych rzek, cieków, jezior i zbiorników wodnych w latach 2023-2024 na potrzeby oceny stanu lub potencjału ekologicznego jednolitych części wód powierzchniowych na obszarach górniczych Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A.”.

Kierownik projektu: dr hab. prof. uczelni Jacek Rechulicz

Wykonawcy: dr hab. prof. uczelni Monika Tarkowska – Kukuryk, dr Beata Ferencz, dr Magdalena Toporowska, dr Agnieszka Szczurowska, dr Wojciech Płaska, dr Michał Niedźwiecki, prof. dr hab. Tomasz Mieczan, mgr inż. Aleksandra Bartkowska

Źródło finansowania: Projekt na zlecenie firmy Pomiar GIG. Numer projektu na UP LKH/U-23.218/BIO.

Czas realizacji: od października 2023r. do końca września 2024r.

Cel projektu:

Celem projektu jest wykonanie badań monitoringowych na 22 stanowiskach zlokalizowanych w ekosystemach rzecznych i 19 jeziorach i zbiornikach położonych w obszarze funkcjonowania kopalni węgla kamiennego Bogdanka S.A. W ramach realizowanych badań terenowych prowadzona jest ocena warunków hydrologicznych oraz określenie wskaźników ekologicznych dla kilku zespołów biologicznych tj.: fitoplanktonu, fitobentosu, makrofitów, fauny bezkręgowej oraz ryb. Badania monitoringowe prowadzone są zgodnie z metodyką i zalecaniami Państwowego Monitoringu Środowiska.

Efekty projektu:

Otrzymane wyniki pozwolą na wykonanie oceny parametrów hydrologicznych oraz wskaźników biologicznych na potrzeby oceny stanu ekologicznego rzek, jezior i zbiorników zlokalizowanych w JCWP (jednolitych części wód powierzchniowych) na obszarach górniczych Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A.