Konferencja Dziekanów Wydziałów Przyrodniczych Uniwersytetów Polskich

14 maja odbyła się Konferencja Dziekanów Wydziałów Przyrodniczych Uniwersytetów Polskich organizowana przez Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Ideą tych spotkań jest wymiana doświadczeń oraz ustalenie wspólnych strategii działania Wydziałów Biologii. Tegoroczne spotkanie, podobnie jak poprzednie które miało miejsce w 2020 roku, odbyło się jeszcze w trybie online.

Wydział Biologii Środowiskowej naszego Uniwersytetu reprezentował Dziekan prof. dr hab. Tomasz Mieczan. Program konferencji poświęcony był III kryterium ewaluacji jakości nauki w dyscyplinie nauki biologiczne, polityce naukowej państwa oraz finansowaniu nauki przez Narodowe Centrum Nauki. Dr Wojciech Majkowski z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przedstawił założenia i wytyczne do przygotowania III Kryterium. Dr hab. Maciej Duszczyk, prof. UW z Uniwersytetu Warszawskiego (Komitet Polityki Naukowej MEiN) podzielił się refleksją na temat Polityki Naukowej Państwa, a prof. dr hab. Jacek Kuźnicki (przewodniczący Rady Narodowego Centrum Nauki) przedstawił działalność Narodowego Centrum Nauki oraz proponowane w przyszłości zmiany w tej jednostce. Udział w konferencji wzięła także prof. dr hab. Izabela Święcicka prezentując stanowisko Uniwersyteckiej Komisji Nauki przy Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich m.in. w sprawie ewaluacji jednostek przyrodniczych.