Miło nam poinformować, że Wydział Biologii Środowiskowej otrzymał wyróżnienie w prestiżowym konkursie Ekolaur Polskiej Izby Ekologii za realizację Programów aktywnej ochrony wybranych gatunków roślin i zwierząt w obszarach hydrogenicznych Polski wschodniej.
Kapituła Konkursu, w skład której wchodziło ponad dwudziestu uznanych autorytetów, ekspertów oraz praktyków z dziedziny ochrony środowiska oceniła, że jest to wyróżniające się przedsięwzięcie w kategorii Ochrona przyrody, zwiększenie bioróżnorodności i rozwój terenów zielonych.
Od 2002 roku Polska Izba Ekologii organizuje ten prestiżowy Konkurs, promując najefektywniejsze i ekoinnowacyjne działania i prace podejmowane na rzecz ochrony środowiska. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i skierowany jest do przedsiębiorstw, instytucji, organizacji pozarządowych i samorządów. Celem Konkursu jest: wyróżnianie podmiotów zaangażowanych w edukację ekologiczną; popularyzacja inwestycji i działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego i gospodarki wodnej oraz promowanie nowatorskich rozwiązań mających istotny wpływ na poprawę stanu środowiska naturalnego.
Ideą nagrodzonego przedsięwzięcia było podjęcie działań zmierzających do ochrony różnorodności biologicznej siedlisk podmokłych we wschodniej Polsce przez zachowanie, wspomaganie i odtwarzanie populacji rzadkich i zagrożonych gatunków roślin siedlisk hydrogenicznych, oraz podjęcie działań określających wpływ wydr na eliminację obcych gatunków w ekosystemach wodnych Polesia. W realizację przedsięwzięcia z zakresu ochrony flory zaangażowani byli pracownicy Wydziału Biologii Środowiskowej: dr hab. Magdalena Pogorzelec, prof. uczelni – kierownik projektu, dr inż. Barbara Banach-Albińska – kierownik zadania, dr inż. Agnieszka Szczurowska – kierownik zadania, dr hab. Barbara Hawrylak-Nowak, prof. uczelni – ekspert oraz dr Michał Niedźwiecki. Z kolei zespół projektowy dotyczący oceny wpływu wydr na eliminację obcych gatunków w siedliskach hydrogenicznych stanowili: prof. dr hab. Tomasz Mieczan – kierownik projektu oraz wykonawcy: dr hab. Jacek Rechulicz, prof. uczelni, dr hab. Grzegorz Grzywaczewski, prof. uczelni i dr Wojciech Płaska.
Serdecznie gratulujemy!
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP
ul Akademicka 13
20-950 Lublin
tel. +48 81 445- 66- 85