„Kto połknie pierwsze trzy kwiaty mniszka, które odkryje na wiosnę,
ten pozostanie zdrowy przez cały rok”
Mniszek lekarski (Taraxacum officinalis) jest rośliną dziko rosnącą, porastającą nieużytki, łąki, pola, trawniki, pojawia się także w ogrodach i sadach. Nazwa „mniszek” pochodzi od główki, która zostaje po zdmuchnięciu owocników z puchem kwiatowym i przypomina głowę mnicha.
Rośliny mniszka są bogatym źródłem wielu substancji aktywnych, wykorzystywanych w kosmetologii. Sok zawiera w składzie gorycz taraksacynę, białko, żywicę, inulinę, kwas krzemowy i lakton laktukopikrynę oraz witaminy A, B, C i D. Kwiaty są doskonałym źródłem barwników – karotenoidów i flawonoidów, a także olejków eterycznych, natomiast liście są bogate w garbniki, kwasy organiczne, witaminy oraz makro i mikroelementy (magnez, wapń, żelazo, potas, krzem), a także witaminy C i B.
Korzenie zbieramy wczesną wiosną, przed zakwitnięciem rośliny, natomiast liście – gdy kwiaty są jeszcze w pączkach.
Ekstraktu lub naparu z liści mniszka używa się do oczyszczania skóry tłustej i zmęczonej, a także w celu przyspieszenia procesu bliznowacenia. Dobre efekty daje również w pielęgnacji cery trądzikowej, przyspiesza gojenie i rozjaśnia przebarwienia, dlatego kurację zaleca się szczególnie przy wypryskach skórnych. Sok leczy także uszkodzenia skóry, brodawki i kurzajki. Liście i korzenie bardzo dobrze wpływają na tkankę łączną, dzięki czemu świetnie sprawdzają się przy cerze naczynkowej, płytko unaczynionej i z tendencją do pękających naczynek.
Delikatna maseczka oczyszczająca do cery naczynkowej z mniszka lekarskiego
Składniki:
1 łyżka koszyczków rumianku
1 łyżka kwiatów fiołka wonnego
1 łyżka liści mniszka lekarskiego
1 łyżka skrzypu polnego
1 szklanka wody źródlanej
Przygotowanie:
Kwiaty i liście mogą być świeże lub ususzone. Wszystkie składniki należy wymieszać i zalać wodą źródlaną, następnie doprowadzić do wrzenia i gotować około 10 minut. Po przestudzeniu napar należy nałożyć na skórę i pozostawić na 5 minut. Po upływie sugerowanego czasu przemyć skórę ciepłą wodą i nałożyć kosmetyk nawilżający.
Dr Katarzyna Rubinowska
Katedra Botaniki i Fizjologii Roślin
Wydział Biologii Środowiskowej
[Cykl „Botanika blisko nas” ma na celu przybliżenie fascynującego świata roślin. Twórcami cyku są pracownicy Wydziału Biologii Środowiskowej, w ramach Roku Botaniki 2022.]
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP
ul Akademicka 13
20-950 Lublin
tel. +48 81 445- 66- 85