Wydział Biologii Środowiskowej na XVI Lubelskim Festiwalu Nauki

 

          W dniach 14-20 września odbywał się XVI Lubelski Festiwal Nauki, w którym aktywnie uczestniczyli pracownicy Wydziału Biologii Środowiskowej. Hasłem tegorocznej edycji była „Nauka — Technika — Innowacje”. Festiwal służy popularyzacji nauki i pokazuje, że zdobywanie wiedzy może być łatwe i przyjemne.

          Pracownicy Wydziału zorganizowali szereg wykładów i warsztatów, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Zaprezentowano m.in. cykl zajęć dotyczących różnorodności biologicznej w małych zbiornikach wodnych, na których można było poznać życie w kropli wody oraz dowiedzieć się jak ważną rolę siedlisko twórczą odgrywają te często niepozorne siedliska (prowadzący dr Wojciech Płaska). Kolejne projekty dotyczyły aromatycznych właściwości ziół, herbat ziołowych oraz roślin trujących. Warsztaty obejmowały m.in. charakterystykę wybranych ziół stosowanych w aromatyzowaniu oraz praktyczne wykonanie ziołowych woreczków aromatyzujących (prowadzący dr hab. Mirosława Chwil i dr hab. Renata Matraszek-Gawron). Dr hab. prof. uczelni Marzena Masierowska przeprowadziła projekt dotyczący mechanizmów obronnych u roślin, zaś dr hab. prof. uczelni Krystyna Piotrowska-Weryszko projekt pt.: Najpiękniejsze jest niewidoczne dla oczu, tajemnice ziaren pyłku. Zespół pod kierunkiem dr hab. prof. uczelni Barbary Hawrylak-Nowak wprowadził uczestników w "Kolorowy świat roślin – barwiniki roślinne".

          Z kolei warsztaty z zakresu ochrony gatunkowej roślin torfowiskowych pt. Jak możemy pomóc zagrożonym gatunkom roślin rozpocząć wszystko od nowa? przeprowadziła dr hab. Magdalena Pogorzelec. Podczas prezentacji słuchacze dowiedzieli się jak trudną drogę muszą przebyć rośliny, aby z fragmentu tkanki (w procesie mikrorozmnażania) powstała nowa roślina, która z sukcesem zaaklimatyzuje się by rosnąć i rozmnażać się w naturalnym środowisku. Pracownicy Wydziału przybliżyli także zagadnienia związane z naturalnymi źródłami energii – modele ilustrujące pracę baterii fotoelektrycznej i ogniwa termoelektrycznego (prowadzący dr Krzysztof Kornarzyński). Fizykę eksperymentu przedstawił dr hab. prof. uczelni Arkadiusz Matwijczuk. Uczniowie szkół podstawowych i średnich przeprowadzili kilkanaście doświadczeń z różnych dziedzin fizyki. Zaprezentowano jak działa żyroskop, przedstawiono kilka prostych eksperymentów ze światłem, z hydrodynamiki, lewitację magnetyczną oraz kilka bardzo ciekawych eksperymentów z elektrostatyki i elektromagnetyzmu.

          Niewątpliwie Festiwal Nauki był nie tylko okazją do popularyzacji nauki, ale był także doskonałą promocją badań i działalności dydaktycznej Wydziału.