Wiosna w Gospodarstwie Doświadczalnym Felin: sad i rośliny cebulowe

Tegoroczna wiosna w Instytucie Produkcji Ogrodniczej rozpoczęła się dużo wcześniej niż zwykle. Dodatnie temperatury w lutym i marcu z duża ilością opadów znacznie przyśpieszyły wegetację roślin. Pierwsze kwiaty jabłoni pojawiły się na drzewach już w pierwszej dekadzie kwietnia, również w winnicy krzewy winorośli bardzo szybko wykształciły latorośla.

W obecnym sezonie rozpoczął kwitnienie dereń, którego sadzonki zostały posadzone w roku ubiegłym. Pomimo niekorzystnych warunków pogodowych i przymrozków w kwietniu, które na terenie kraju wyrządziły duże straty, nasze drzewa i krzewy przetrwały bez uszczerbku.

 

Również tulipany z Grupy Mieszańców Darwina, które zwykle kwitną od około 20 kwietnia, w tym roku zakwitły już 5 kwietnia. Jest to jeden z najwcześniejszych terminów kwitnienia tych roślin, jaki odnotowano w historii. Późne odmiany tulipanów, których termin kwitnienia przypada na maj, również rozkwitły już w kwietniu. Kolekcja tych roślin pomimo tak wczesnego rozpoczęcia wegetacji prezentuje się wyjątkowo pięknie. Z roślin, w celach dydaktycznych, korzystają studenci kierunku Ogrodnictwo, Sztuka Ogrodowa i Aranżacje Roślinne oraz Architektura Krajobrazu, zarówno na zajęciach terenowych, jak i do tworzenia wiosennych kompozycji florystycznych.

Maj to okres kwitnienia roślin ozdobnych, tj. lilaków, ozdobnych jabłoni i wiśni, czeremchy, wisterii, barwinków oraz stokrotek, które również możemy obserwować w gospodarstwie
w Felinie.

 

 

 

Zdjęcia:

Dr hab. Magdalena Kapłan prof. uczelni

Dr hab. Barbara Marcinek