Zawody Obedience

21 października 2023 r., na terenie Ośrodka Dydaktyczno-Szkoleniowego Jeździectwa i Hipoterapii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, odbyły się Zawody Obedience. Obedience, oznaczające posłuszeństwo sportowe, to jedna z wielu dyscyplin sportów kynologicznych.

Zawody obedience na terenie Areny Konnej UP w LublinieW zawodach wystartowało 28 zawodników z całej Polski. Mogliśmy oglądać starty teamów człowiek-pies na czterech poziomach trudności, od klasy 0 (najłatwiejsza, dla psów początkujących) poprzez klasy 1 i 2, po klasę 3 o najwyższym poziomie trudności. Można było zaobserwować ogromne zaangażowanie w pracę zarówno psów jak i ich przewodników, precyzję i szybkość wykonywania ćwiczeń oraz radość pracy przewodników ze swoim psem.

Zawody obedience na terenie Areny Konnej UP w LublinieStarty odbywały się na dwóch ringach równocześnie. Na ringu pierwszym oceniane były klasy 0 i 1 przez sędzinę Magdalenę Galak z Krosna, na drugim ringu klasy 2 i 3 przez sędziego Jacka Lewkowicza z Krakowa. Sprawne i komfortowe przeprowadzenie ocen na ringach zagwarantowała infrastruktura Ośrodka Jeździeckiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Kryta Ujeżdżalnia Arena Konna jest najlepszym miejscem w Polsce w jakim dotychczas odbywały się zawody kynologiczne.

Zawody obedience na terenie Areny Konnej UP w LublinieW zawodach, wzięli udział między innymi studenci i absolwenci naszej Uczelni, kierunku behawiorystyka zwierząt. Dodatkowo wspierali swoją pomocą organizację wydarzenia razem z doktorantami ze Szkoły Doktorskiej.

Zawody obedience na terenie Areny Konnej UP w LublinieWydarzenie objął swoim patronatem Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie a organizatorem zawodów był Zakład Behawioru i Dobrostanu Zwierząt (Wydział Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki) oraz Związek Kynologiczny w Polsce Oddział Lublin.

Zawody obedience na terenie Areny Konnej UP w Lublinie

Dr hab. Małgorzata Goleman