W dniach 14-15.05.2022 r. w Ośrodku Jeździeckim Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbyły się XVII Akademickie Mistrzostwa Województwa Lubelskiego oraz Zawody Regionalne i Towarzyskie w skokach przez przeszkody. Zawody rozegrano pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego oraz JM Rektora UP w Lublinie prof. dr hab. Krzysztofa Kowalczyka. Głównym organizatorem i gospodarzem wydarzenia była Katedra Hodowli i Użytkowania Koni.

Zobacz

W zawodach wzięło udział łącznie 100 koni, przez dwa dni rozegrano 20 konkursów o wysokości przeszkód od 50 do 125 cm. Komisja sędziowska oceniała zawodników w konkursach z trafieniem w normę czasu, dwufazowych, dwunawrotowych, zwykłych i z oceną stylu jeźdźca. Piękne wiosenne warunki pogodowe sprawiły, że konie i jeźdźcy prezentowali się wspaniale na profesjonalnie przygotowanym placu konkursowym.

Najważniejszym punktem Wydarzenia były XVII Akademickie Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w skokach, w skład których weszły dwa konkursy półfinałowe rozegrane w sobotę oraz dwunawrotowy niedzielny finał.

Mistrzostwa miały uroczystą oprawę, zwycięzcy zostali udekorowani medalami, otrzymali pamiątkowe puchary oraz liczne nagrody. Na podium XVII Akademickich Mistrzostw Województwa Lubelskiego stanęły:

– I miejsce – Ewelina Rocka (Uniwersytet Medyczny w Lublinie) startująca na wałachu Lancelot

– II miejsce – Karolina Franas (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie) startująca na ogierze Bloody Rider

– III miejsce – Natalia Gajko (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie) startująca na wałachu Harcepan.

Rywalizację zawodników podziwiał m. in. Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk, członek Rady Nadzorczej Totalizatora Sportowego Edward Sidoruk, dr hab. Urszula Kosior-Korzecka, prof. uczelni – Prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki, dr hab. Bartosz Sołowiej, prof. uczelni – Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, dr hab. Adam Waśko, prof. uczelni – Prorektor ds. Rozwoju i Uczelni, Dziekan Wydziału Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki prof. dr hab. Brygida Ślaska, mgr inż. Bartłomiej Orzechowski – Zastępca Kanclerza, mgr inż. Marek Mirosław – Zastępca Kanclerza, były Prezes Polskiego Jockey Clubu – dżokej Andrzej Wójtowicz.

Wydarzenie zbiegło się z narodzinami dwóch źrebiąt – 15.05.2022 r. przyszły na świat dwie kasztanowate klaczki rasy kuc szetlandzki: Sofia 20.22 FN (od matki Sita) i Sannah 20.22 FN (od matki Sonia).

Zawody zostały przygotowane i przeprowadzone profesjonalnie, przy zaangażowaniu studentów kierunku hipologia i jeździectwo, pracowników Katedry Hodowli i Użytkowania Koni oraz Ośrodka Jeździeckiego UP w Lublinie. Spotkały się z bardzo dobrym odbiorem wśród zawodników, czego potwierdzeniem były wyrazy uznania i podziękowań za udane zawody.

Patronat medialny nad Wydarzeniem objęła  TVP Lublin, Radio Lublin oraz Dziennik Wschodni i kwartalnik Hodowca i Jeździec.

Wśród patronów i sponsorów znalazł się Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Totalizator Sportowy, Polski Związek Hodowców Koni, Lubelski Związek Hodowców Koni, Soymax Żywienie i Profilaktyka, Małopolska Hodowla Roślin, Sklep Jeździecki Cztery Podkowy, Sklep Jeździecki Azdar, Podkowa – Sprzęt i Suplementy, Skłodowski sp. z o.o., Firma Budowlana Texom, Stowarzyszenie Polska Ekologia, Ziemlewski Marek – Transport i Roboty Ziemne.

dziennikwschodni.pl z dn. 15.05.2022 r.
Zobacz
radio.lublin.pl z dn. 14.05.2022 r.
Zobacz
dziennikwschodni.pl z dn. 16.05.2022 r. (wywiad z uczestniczką, studentka hipologii i jeździectwa)