11 maja 2023 r. w Bibliotece Głównej UP w Lublinie, miało miejsce otwarcie wystawy pt. : „Prof. dr hab. Gabriel Brzęk (1908-2002). Hydrobiolog. Historyk zoologii polskiej“.

Uroczystości przewodniczył prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk, Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, który powitał zgromadzonych oraz wprowadził w życiorys i osiągnięcia wybitnego Profesora. Sylwetkę naukową przybliżył prof. dr hab. Tomasz Mieczan, Dziekan Wydziału Biologii Środowiskowej, kierownik Katedry Hydrobiologii i Ochrony Ekosystemów. Z kolei dr Paulina Studzińska-Jaksim, Dyrektor Biblioteki Głównej UP w Lublinie opowiedziała o zebranych na wystawie eksponatach. Niezwykle ważne słowa skierowała wnuczka Profesora –  dr n. med. Dorota Teresińska.

Zebrane na wystawie eksponaty prezentują postać Profesora jako naukowca, badacza i dydaktyka. Na wystawie zaprezentowano: publikacje oraz rękopisy, medale, odznaczenia, zdjęcia oraz przyrządy, które były wykorzystywane do prowadzenia badań, pomiarów i analiz. Jednym z ciekawszych eksponatów znajdujących się na wystawie jest rower, którym Profesor jeździł na badania terenowe.

W uroczystości wzięli udział pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, przyjaciele oraz rodzina prof. dr. hab. Gabriela Brzęka. Wystawę przygotowali pracownicy Biblioteki Głównej UP w Lublinie.

Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia wystawy, która znajduje się w Izbie Pamięci, w budynku Biblioteki Głównej UP w Lublinie, ul. Akademicka 15 (hol na parterze).

Oprac.: mgr J. Wojdyła
dr P. Studzińska-Jaksim
BG UP w Lublinie
Zdjęcia: Alicja Jaroszewska /DRiP