6 lutego 2023 r. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie odwiedzili Aurelien Montague – Dyrektor Naukowy Instytutu Studiów Zaawansowanych LE STUDIUM oraz Alexia Soussen – Dyrektor Operacyjny Programu Cosmetosciences. Celem spotkania było omówienie ewentualnych kierunków przyszłej współpracy w dziedzinie szeroko pojętej kosmetologii.

Ze strony Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie w spotkaniu wzięli udział:  Rektor prof. Krzysztof Kowalczyk, prof. Bożena Denisow, prof. Dominik Szwajgier, prof. Agnieszka Wójtowicz, Anna Tuszewska z Biura Mobilności Akademickiej oraz  Marlena Wosiak z Biura Projektów Międzynarodowych. W trakcie wizyty goście odwiedzili laboratoria Wydziału Biologii Środowiskowej oraz Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii, gdzie spotkali się z prof. Waldemarem Gustawem – Dziekanem Wydziału.

Założony w 1996 roku w Orleanie francuski instytut LE STUDIUM obejmuje wszystkie domeny badawcze w jednej globalnej inicjatywie, mającej na celu zwiększenie międzynarodowej wymiany naukowej w regionie Centre-Val de Loire i stworzenie dynamicznej społeczności naukowej wspierającą badania i innowacje. W ramach szeregu programów badawczych, LE STUDIUM przyciąga, wybiera i przyjmuje doświadczonych międzynarodowych naukowców do publicznych i prywatnych laboratoriów regionalnych na długoterminowe rezydencje.

Cosmetosciences to program badawczy finansowany przez region Centre-Val de Loire i zarządzany przez Uniwersytet w Orleanie, który ma na celu wspieranie dynamiki badań i innowacji w branży kosmetycznej. W latach 2015-2022 dzięki programowi Cosmetosciences realizowanych było 35 projektów badawczych opartych na współpracy, które łączyły 23 zespoły badawcze z 12 laboratoriów akademickich (Uniwersytet Orleański, Uniwersytet w Tours i CNRS) z 24 partnerami przemysłowymi, głównie w regionie Centre-Val de Loire, ale także we Francji i za granicą.

Spotkanie na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie było częścią wizyty gości w Lublinie w ramach projektu ATHENA European University Alliance realizowanego przez Uniwersytet im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Fot. 1, 4, 5 – Anna Tuszewska / BMA