9 maja 2021 r. na terenie Ośrodka Jeździeckiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbył się VII Ogólnopolski Czmpionat Hodowlany Kuców wraz z I Ogólnopolskim Przeglądem Kuców “Felin Pony Stars”.

[ GALERIA ZDJĘĆ ]

Organizatorem wydarzenia był Polski Związek Hodowców Koni, Lubelski Związek Hodowców Koni oraz Katedra Hodowli i Użytkowania Koni Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Nad wydarzeniem patronat honorowy objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Pudy oraz Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk. Patronem medialnym była TVP Lublin, Radio Lublin, Dziennik Wschodni oraz kwartalnik Hodowca i Jeździec. Wśród sponsorów i partnerów wydarzenia znalazł się m.in. Totalizator Sportowy sp. z o.o. – Oddział w Lublinie, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa – Odział Terenowy Lublin, Bank PKO BP, Polski i Lubelski Związek Hodowców Koni, firma Soymax i Podkowa oraz liczne sklepy jeździeckie. Wydarzenie promowało województwo lubelskie w ramach programu “Lubelskie – Smakuj Życie” oraz “Lublin – Miasto Inspiracji”.

W programie znalazła się m.in. ocena budowy ciała, sposobu poruszania się, skoków przez przeszkody i pracy w zaprzęgu kuców różnych ras. Warunki pogodowe sprawiły, że konie prezentowały się wspaniale na przestronnym i doskonale przygotowanym wybiegu, a hodowcy z dumą mogli podziwiać swoje kuce.

Gościem honorowym był Minister Nauki i Edukacji Przemysław Czarnek, który wraz z Rektorem prof. dr. hab. Krzysztofem Kowalczykiem dokonał dekoracji zwycięzców.

Minister Przemysław Czarnek powiedział: „Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie to jest rzeczywiście marka Lubelszczyzny. I z wielką radością wspieram tę Uczelnię. Inwestycja o której mówił pan Rektor (red. Stacja Badawcza i Ośrodek Dydaktyczno-Szkoleniowy Jeździectwa i Hipoterapii) leżała nam na sercu. Przy okazji  chciałbym zakomunikować, że jeszcze w tym miesiącu kolejne 5 mln 300 tys. dla Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie z Ministerstwa Edukacji  i Nauki popłynie w ramach finansowania infrastruktury badawczej w tym Wydziału Medycyny Weterynaryjne. To są środki, które naprawdę z wielką radością przekazuję tutaj do Lublina do tego Uniwersytetu”.

Zadowolenie i wdzięczność za wspieranie naszej uczelni przez Ministra Nauki i Edukacji wyraził Rektor prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk: “Dziękujemy za kolejne wsparcie dla naszych inicjatyw, tak bardzo potrzebne. Odpowiednio wykształcone przez Uniwersytet kadry w przyszłości napędzą  gospodarkę, cywilizację i rozwój Polski, temu my służymy. Dziękujemy Panu Ministrowi za wszelkie wsparcie. Jesteśmy zaszczyceni i wielce zobowiązani. Staniemy na wysokości zadania by wszystkie te działania, które podejmujemy czynić dla dobra Uniwersytetu, Lubelszczyzny i Polski”.

Głównym organizatorem i gospodarzem wydarzenia była Katedra Hodowli i Użytkowania Koni. Kierownik Katedry prof. dr hab. Iwona Janczarek w imieniu własnym i pracowników wręczyła Ministrowi Przemysławowi Czarnkowi dyplom z podziękowaniami za pomoc przy realizacji inwestycji Stacji Badawczej i Ośrodka Dydaktyczno-Szkoleniowego Jeździectwa i Hipoterapii.

Wydarzenie z uwagi na ograniczenia związane z Covid-19 zorganizowane było bez udziału publiczności. Ze strony władz Uniwersytetu w championacie uczestniczyli Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą dr hab. Bartosz Sołowiej, prof. uczelni, Prorektor ds. Kadr prof. dr hab. Andrzej Marczuk, Prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki dr hab. Urszula Kosior-Korzecka, prof. uczelni, Prorektor ds. Rozwoju dr hab. Adam Waśko, prof. uczelni, Dziekan i Prodziekan Wydziału Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki prof. dr hab. Joanna Barłowska oraz prof. dr hab. Jolanta Król, Rektor-senior prof. dr hab. Zygmunt Litwińczuk, Zastępcy Kanclerza mgr inż. Bartosz Orzechowski oraz mgr inż. Marek Mirosław.

Fot. Biuro Komunikacji

Informacje medialne na temat wydarzenia