W sobotę, 10 września 2022 r. w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbyła się uroczysta gala rozpoczynająca XVIII Lubelski Festiwal Nauki.

18 edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki metaforycznie wkroczyła w dorosłość z rekordem liczby zarejestrowanych projektów festiwalowych: w tegorocznej edycji odbędzie się ich aż 1542.

Udział w wydarzeniu wzięli:

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, reprezentująca  Prezydenta Miasta Lublin

Bartłomiej Bałaban, Członek Zarządu Sejmiku Województwa Lubelskiego, reprezentujący  Marszałka Województwa Lubelskiego

Teresa Misiuk, Lubelskiego Kuratora Oświaty

prof. dr hab. Dorota Kołodyńska, Prorektor ds. studentów i jakości kształcenia,

Prof. dr hab. N. med. Andrzej Stepulak, Prorektor ds. Nauki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

prof. dr hab. inż. Wojciech Franus, Prorektor ds. nauki, Politechniki Lubelskiej

dr hab. inż. Dariusz Czerwiński, Prorektor ds. ogólnych i rozwoju Politechniki Lubelskiej

dr hab. Arkadiusz Tofil, prof. uczelni Rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie

dr Mariusz Paździor, Prorektor Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie

Galę swoją obecnością uświetniło także wielu innych znamienitych gości – przedstawicieli środowisk nauki, kultury, sztuki, sportu, biznesu oraz mediów.

Podczas inauguracji XVIII Lubelskiego Festiwalu Nauki wystąpili muzycy ze Stowarzyszenia Wschód Kultury, którym towarzyszyli tancerze z Formacji Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA.

Podczas występu pt. „007 Symfonicznie” zaprezentowane zostały znane przeboje z serii filmów o słynnym Agencie 007.
Koncert muzyków poprzedził występ Natalii Kalinichenko, absolwentki Kijowskiej Akademii Sztuki Estradowej, nauczycielki wokalu, która wykonała ukraińską pieśń „Czowen” (muzyka i słowa: Światosław Wakarczuk).

Zdjęcia: Alicja Jaroszewska DRiP
Galeria z Otwarcia XVIII LFN
TVP3 LUBLIN, "Panorama Lubelska" z dn. 10.09.2022 r.