W ramach XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki na Wydziale Nauk o Żywności i Biotechnologii odbyły się liczne warsztaty i wykłady.

Powoli żegnamy się z latem, a jesień i zima coraz bliżej. Będzie chłodniej, pochmurniej, ale nie oznacza to, że nie może być smacznie i kolorowo, o czym mogli przekonać się uczniowie na warsztatach pt.: Koktajle czyli pomysł na rośliny przeprowadzonych przez dr inż. Monikę Michalak-Majewską.

Podczas zajęć laboratoryjnych pod okiem dr Urszuli Szymanowskiej uczniowie zapoznali się z barwnikami znajdującymi się w żywności, ich funkcją oraz zastosowaniem w życiu codziennym. Ponadto każdy uczestnik miał możliwość samodzielnie wykonać eksperyment „barwy antocyjanów”.

Na wykładzie dr hab. inż. Pawła Glibowskiego, prof. uczelni uczniowie mogli dowiedzieć się o roli cukru w żywieniu człowieka, jego wpływie na zdrowie i rozwój chorób.

Na warsztatach dr hab. inż. Dariusza Kowalczyka, prof. uczelni uczniowie mogli zapoznać się z właściwościami likopenu i porównać jego zawartość w keczupach różnych marek.

Fot. dr Wojciech Radzki